17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Situácia v nemocniciach je vážna, obmedzili už bielu medicínu

Situácia v slovenských nemocniciach je veľmi vážna. Kapacity pre pacientov s ochorením COVID-19 sa rýchlo zapĺňajú. V nemocniciach je aktuálne viac ako 2800 pacientov. Pred utorkovým rokovaním vlády to vyhlásil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) s tým, že je už iba malý počet lôžok pre pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu. Minister dal príkaz na obmedzenie bielej medicíny, teda plánovaných zákrokov. Avizuje, že na rokovanie prichádza s razantnými a riešeniami, ktoré by mali túto situáciu zvrátiť.

„Dostávame sa do zlomového bodu, keď situáciu musíme riešiť. Najkritickejšia situácia je v regiónoch s najnižším percentom zaočkovaných proti COVID-19,“ povedal minister.
      V spolupráci s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu a v ich kraji nie sú na to kapacity, prevážajú do iných nemocníc. „V regiónoch na východe Slovenska sme požiadali aj niektoré špecializované ústavy, aby pripravili kapacity pre pacientov s COVID-19. Pripravujeme tiež zapojenie mimorezortných zdravotníckych zariadení,“ spresnil Lengvarský.

Minister dal pokyn, aby nemocnice v najviac postihnutých regiónoch reprofilizovali lôžka aj nad rámec pôvodne stanovenej maximálnej tretej fázy kapacity. Ministerstvo zdravotníctva deklaruje, že situáciu pozorne koordinuje v spolupráci s nemocnicami a samosprávnymi krajmi.
      Aktuálne je podľa rezortu na celom Slovensku voľných len 20 lôžok pre nových pacientov, ktorí by potrebovali podporu umelej pľúcnej ventilácie. Pre nových pacientov, ktorí nepotrebujú kyslíkovú podporu, je voľných približne 600 lôžok.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články