19.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Pripravujú sa USA na vojnu s Ruskom? Začali sa „manévre“ na ich veľvyslanectvách. Doplatíme na to medzi prvými aj my?

Obranná dohoda s USA ešte ani neuzrela oficiálne svetlo sveta a už sa sťahujú čierne mračná nad Slovenskom. Dôvodom je situácia ohľadom americko-ruských vzťahov. Američania zrejme vedia niečo, čo my nie, pretože začali robiť veľmi vážne kroky. Podľa denníka The New York Times ale ide o bežné opatrenie prijímané v prípade obáv z možného vyhrotenia krízovej situácie!

Náš „veľký brat“ má byť pre nás, podľa vládnych predstaviteľov, garantom obrany pred nepriateľom. Ale akým? Koho my už len tak provokujeme, aby nás napadol? Pre koho sme takí zaujímaví, že by nás napadol? Alebo že by nás napadol pre to, že tu chceme mať cudzie vojská, ktoré ho provokujú? Táto posledná alternatíva je ale asi najpravdepodobnejšia. Že sa môže schyľovať k vojne, do ktorej, ako inak, vstúpia aj Američania, ktorí však vinu hádžu na Rusko, naznačujú i informácie, ktoré zverejnila TASR vo svojich príspevkoch.

Američania odporúčajú svojím občanom necestovať do Ruska

A že situácia z pohľadu USA začína byť naozaj vážna, svedčí nielen to, čo sa deje na Ukrajine, ale aj v Bielorusku. Okrem Američanov sa navyše začína „hýbať“ i jeho verný spojenec Veľká Británia. Veľvyslanectvo USA v Bielorusku dnes vyzvalo amerických občanov na „zvýšenú opatrnosť“ vzhľadom na napätie v regióne. Uvádza sa to v oznámení zverejnenom na webovej stránke ambasády, z ktorého citovala ruská štátna tlačová agentúra TASS. „Veľvyslanectvo USA pripomína americkým občanom, aby boli opatrnejší, pretože v regióne vládne politické a vojenské napätie. Stále prichádzajú znepokojujúce správy o ďalších neobvyklých ruských aktivitách pri ukrajinských hraniciach vrátane hranice s Bieloruskom,“ píše sa podľa TASR na webe ambasády. „Americkým občanom odporúčame vyhýbať sa verejným demonštráciám a pravidelne prehodnocovať možný plán na odchod v prípade núdze,“ dodáva ambasáda.

Rusko ako náš nepriateľ a nepriateľ sveta? Pozrite sa, komu všetkému pomohol k vytvoreniu vlastného štátu či k osamostatneniu sa

K ruskému útoku na Ukrajinu môže dôjsť podľa USA kedykoľvek

Rezort diplomacie vydal predmetné upozornenie bezprostredne po tom, ako prikázal rodinám amerických diplomatov v Kyjeve opustiť Ukrajinu pre „pretrvávajúcu hrozbu“ ruského útoku. Washington zároveň rozhodol, že zamestnanci americkej ambasády v Kyjeve, ktorí nie sú nevyhnutne potrební pre jej fungovanie, môžu „dobrovoľne“ opustiť krajinu. Predstaviteľ amerického ministerstva navyše povedal novinárom, že v prípade ruského útoku na Ukrajinu, ku ktorému môže podľa Bieleho domu dôjsť „kedykoľvek“, Washington nedokáže zaručiť evakuáciu amerických občanov. Naopak, ruské ministerstvo zahraničných vecí rázne odmietlo obvinenia, že plánuje inváziu na Ukrajinu a obvinilo členské štáty NATO zo šírenia dezinformácií. Napriek tomu USA prikázali rodinám amerických diplomatov v Kyjeve opustiť Ukrajinu. Washington zároveň rozhodol, že zamestnanci americkej ambasády v Kyjeve, ktorí nie sú nevyhnutne potrební pre jej fungovanie, môžu „dobrovoľne“ opustiť krajinu, uviedla agentúra AP.

Premiér: Rusko porušilo medzinárodné právo a ilegálne anektovalo časť územia Ukrajiny. Slovensko nikdy neuzná ilegálnu anexiu Krymu

Zaujímavé je, že predstavitelia amerického rezortu diplomacie zároveň zdôraznili, že nejde o evakuáciu a ambasáda bude aj naďalej otvorená. Zároveň však vyzvali občanov USA na Ukrajine, aby „zvážili“ svoj odchod z krajiny. „Bezpečnostné podmienky, najmä pozdĺž ukrajinských hraníc, na Ruskom okupovanom Kryme a na… východnej Ukrajine sú nepredvídateľné a môžu sa náhle zhoršiť. Demonštrácie, ktoré občas prerástli do násilia, sa pravidelne konajú po celej Ukrajine, vrátane Kyjeva,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva. Rezort diplomacie tiež upozornil na medializované správy, že Rusko plánuje zaútočiť na Ukrajinu. Ruské ministerstvo zahraničných vecí však tieto tvrdenia odmieta a obvinilo členské štáty NATO zo šírenia dezinformácií. Kremeľ zároveň žiada od Západu právne záväzné záruky, že Ukrajina sa nikdy nestane členom Aliancie. Kyjev aj Západ ale obviňujú Moskvu z toho, že v rámci možných príprav na vojenskú inváziu nahromadila pri hraniciach Ruskej federácie s Ukrajinou desaťtisíce vojakov.

Aj prestížny The New York Times potvrdil, že obavy z prijatia zmluvy s USA sú oprávnené

Z Ukrajiny sťahujú časť zamestnancov ambasády a ich rodiny aj Briti

Kyjev sa totiž domnieva, že k možnej eskalácii, respektíve invázii by mohlo dôjsť koncom januára 2022. Z Ukrajiny „neutekajú“ iba Američania, ale aj Briti. Británia podľa TASR sťahuje časť zamestnancov svojej ambasády a ich rodiny z Ukrajiny. Britské ministerstvo zahraničných vecí totiž dnes oznámilo, že sťahuje časť pracovníkov a ich rodiny z britského veľvyslanectva na Ukrajine a reaguje tým na „narastajúcu hrozbu zo strany Ruska“. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP. Samotné veľvyslanectvo zostane otvorené a bude vykonávať „základnú prácu“, dodal rezort britskej diplomacie. USA na stiahnutie svojich diplomatov uvádza ako dôvod hroziacu ruskú inváziu na Ukrajinu. Podľa denníka The New York Times ide o bežné opatrenie prijímané v prípade obáv z možného vyhrotenia krízovej situácie.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články