23.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Príhovor prezidentky SR Zuzany Čaputovej pri menovaní vlády Ľ. Ódora

Vážený pán predseda Národnej rady SR, Vážený pán odchádzajúci premiér, Vážený pán predseda Ústavného súdu SR, ale predovšetkým vážený pán premiér, pani ministerky, páni ministri, dovoľte mi, aby som vám zablahoželala k vymenovaniu za členov vlády Slovenskej republiky. Keď na tomto mieste menujem nových sudcov alebo profesorov, obvykle hovorím, že je to pre nich zavŕšením ich profesijného sna alebo jeden z vrcholov ich odbornej kariéry.

Príhovor prezidentky SR Zuzany Čaputovej pri menovaní vlády Ľ. Ódora
Spoločná fotografia Ľudovíta Ódora s členmi novej vlády (TASR)

Vaše sny a vaše životné dráhy však smerovali inam a na vašej profesijnej ceste ste si už dávno získali rešpekt svojou odbornosťou a doterajšou prácou. Spojila vás pre túto chvíľu úplne iná vec – ochota v neľahkej politickej a spoločenskej situácii pomôcť svojej vlasti. Upokojiť rozhádanú a unavenú spoločnosť a doviesť krajinu k férovým parlamentným voľbám.

Údelom vlád odborníkov je, že sa dostávajú k slovu až vo chvíli, keď sa neponúka iné ústavné riešenie. Na Slovensku nadišla chvíľa pre túto vládu v okamihu, keď už nedokázal pokračovať vo svojej práci tím povereného premiéra Eduarda Hegera. Jeho ministri a ministerky tiež nastupovali do svojich funkcií s najlepšími úmyslami. Problémom vládnej koalície, ktorý urýchlil jej koniec, bol však najmä permanentný súboj a hádky, ktoré otrávili verejnosť a v konečnom dôsledku aj svojich protagonistov.

Bolo by ale nespravodlivé vidieť dosluhujúcu vládu iba cez túto optiku. Vláda Eduarda Hegera pripravila dôležité reformy v oblasti justície, školstva, zdravotníctva, národných parkov. Splnené míľniky Plánu obnovy zase vytvárali predpoklad, že vaša vláda bude môcť podať Európskej únii žiadosť o ďalšiu splátku. Ďalej fungujú aj podporné schémy pre podniky, samosprávy a domácnosti na zvládnutie energetickej krízy, ktoré je stále možné vylepšovať. Preto sa chcem dosluhujúcim ministrom, ministerkám a odchádzajúcemu premiérovi Eduardovi Hegerovi v tejto chvíli poďakovať za ich službu pre Slovensko.

Vážené pani ministerky, vážení páni ministri,
S vašou vládou sú prirodzene spájané očakávania. Predovšetkým smerujúce k upokojeniu situácie, ale aj k praktickým riešeniam. Napriek pomoci, ktorá už bola poskytnutá, nie všetci občania dokážu uniesť rastúce ceny potravín a životných nákladov. Máte samozrejme obmedzený čas a zároveň už nemôžte, okrem výnimočných prípadov, predkladať zákony do parlamentu, ktorý smeruje ku svojej poslednej schôdzi. V rámci agendy vlády však očakávame čo najlepší a najpragmatickejší výkon. Či už ide o implementáciu reforiem napríklad v oblasti spravodlivosti, školstva, napĺňanie ďalších míľnikov plánu obnovy, ale určite aj v oblasti prípravy štátneho rozpočtu a krokov k udržateľnosti verejných financií.

Špecifikom tejto vlády je aj skutočnosť, že sa v nej stretávate ako ľudia z rôznych odborov, s rôznymi životnými skúsenosťami, s rôznymi názormi a postojmi. Zloženie vašej vlády odráža pestrosť a rozmanitosť celej našej spoločnosti. Každý z vás individuálne ale aj všetci spoločne ste prejavili vôľu a odhodlanie pracovať spoločne pre Slovensko a jeho obyvateľov. Ak sa Vám podarí komunikovať a spolupracovať korektne a so vzájomným rešpektom, bude to presvedčivá ukážka, alebo skôr povzbudivý príklad, že máme šancu to dokázať aj my ostatní. Bude to dôkaz, že výkon verejnej služby môže byť predovšetkým profesionálnou prácou a rozdielnosti môžu slúžiť na hľadanie najlepších riešení, nie na deštrukciu.

V súčasnosti zároveň čelíme epidémii populizmu, klamstiev, ktoré sa po stovkách opakovaní pre niektorých ľudí stávajú pravdou. Očakávam preto od vás, že budete súčasťou protiváhy proti týmto javom. Že bude udržiavať vecnosť, vysokú komunikačnú kultúru, rešpekt k druhým, vrátane svojich oponentov. Jednoducho, že posilníte profesionalitu a ľudskosť, ktorá má byť súčasťou výkonu verejnej moci.

Spoločne s premiérom Ľudovítom Ódorom sme sa usilovali, aby ministri a ministerky tejto vlády mali tie najvyššie odborné i osobnostné kvality.

Nemenej dôležitá je aj skutočnosť, že žiaden z vás nebude kandidovať v nastávajúcich voľbách. Nie ste teda aktérmi politických zápasov a nie ste pod tlakom svojich politických očakávaní a ambícií. To by malo zaručiť, že budete problémy posudzovať a riešiť primárne z odborného hľadiska a môžete sa sústrediť iba na to najdôležitejšie – na záujem krajiny a jej obyvateľov.

Vážený pán premiér, vážené pani ministerky, vážení páni ministri,

rozhodli ste sa prijať ponuku a stať sa súčasťou vlády odborníkov. Veľmi dobre viem, aké náročné bolo takéto rozhodovanie a aký hlboký je to zásah do vašich osobných životov. Zostavovanie úradníckej vlády nebola ľahká úloha, ale bola to aj radosť. Radosť spoznávať ľudí s výborným kreditom, so skúsenosťami a výsledkami, ochotných slúžiť pre Slovensko aj v tých najhorúcejších pozíciách, a za mimoriadne zložitých okolností. Máte za to moju veľkú vďaku a rešpekt!

Vám pán premiér, pani ministerky, páni ministri, želám vám úspech, pretože úspech Vás a Vašej vlády bude úspechom našej vlasti a všetkých jej občanov.

Zdroj: TASR informoval riaditeľ odboru komunikácie Kancelárie prezidentky SR Jozef Matej.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x