19.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

Na Slovensku zaznamenali vyše 71.000 ľudí bez domova

K 1. januáru 2021 žilo na Slovensku 71.076 ľudí bez domova. Prevládali medzi nimi muži. Takmer 80 percent sekundárnych bezdomovcov je v produktívnom veku. Vyplýva to zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021. TASR o tom informovala hovorkyňa sčítania Jasmína Stauder.

„Najväčší počet ľudí bez domova, nad 10.000, sa podľa SODB 2021 nachádza v Nitrianskom, Košickom a Banskobystrickom kraji. Najviac ľudí bez domova, vyše 2500, majú podľa SODB 2021 okresy Prievidza, Martin, Prešov a Košice II,“ priblížila hovorkyňa.

Metodické východisko pre identifikovanie ľudí bez domova Štatistický úrad SR definoval v kontexte medzinárodných odporúčaní. Ako vysvetlila hovorkyňa, koncept a metodika sčítania obyvateľov umožnili kvantifikáciu sekundárnych bezdomovcov, čiže obyvateľov, ktorí využívajú rôzne druhy dočasného ubytovania a často sa pohybujú medzi ubytovaním, ako sú útulok, domov na polceste, zariadenie núdzového bývania, alebo majú pobyt v nekonvenčnom obydlí (rekreačný objekt, núdzový objekt neurčený na bývanie, mobilné obydlie).

„Podstatnou skutočnosťou je, že sekundárne bezdomovectvo nie je záležitosťou len jednotlivcov, bez vyhovujúceho obydlia môžu byť aj páry, rodiny s deťmi,“ doplnila Stauder.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x