12.6 C
Nitra
nedeľa, 21 apríla, 2024

PRIESKUM: Ako sme na tom s úsporami?

Na nečakané výdavky alebo pre prípad zhoršenia svojej ekonomickej situácie malo vlani nasporené peniaze o niečo viac ako 60 % slovenských domácností. Ešte pred rokom to bolo viac ako 63 % domácností a v roku 2020 malo nejaké peniaze nasporených 67 % domácností. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Kruk, ktorý pre ňu vypracovala agentúra Stem/Mark.

STARÉ HORY: Ak niekto predáva energiu za neúmerne vysokú cenu, tak ho považujem úžerníka, hovorí starosta Marián GAJDOŠ

PRIESKUM: Ako sme na tom s úsporami?
Približne každá štvrtá domácnosť mala vlani úspory do výšky mesačného príjmu

Približne každá štvrtá domácnosť mala vlani úspory do výšky mesačného príjmu. Je to viac než rok predtým, vtedy malo úspory na mesiac len 22 % Slovákov. Podiel domácností s úsporami vo výške trojmesačného príjmu sa mierne znížil, a to z 30 % na 28 %. Podiel Slovákov s úsporami vo výške troj až šesťmesačného príjmu vzrástol z 19 % na 22 %. Takmer 15 % domácností si s úsporami vystačí až na jeden rok a každá desiata dokonca na rok a viac. Ako ďalej uviedla generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová, Slováci myslia na nečakané výdavky, aktuálne predovšetkým na vyššie zálohy a doplatky za energie. „Napriek tomu, že celkovo mierne poklesol podiel domácností s úsporami, zaznamenali sme rast podielu domácností s aspoň krátkodobou finančnou rezervou,“ uviedla Palendalová.

Polovica Slovákov počas pandémie nesiahla na svoje úspory

Najčastejšie majú úspory mladí ľudia vo veku 18 až 24 rokov, a to s podielom 76 %. Tí si typicky držia rezervu vo výške svojho jednomesačného príjmu. Najvyššie úspory v pomere k svojmu príjmu majú ľudia vo veku 55 až 64 rokov, keď každý piaty z respondentov uvádza úspory vo väčšej výške než je príjem ich domácnosti za pol roka.

„Úspory majú výrazne častejšie ľudia žijúci v manželstve a trochu prekvapivo aj študenti bez stáleho zamestnania. Až potom nasledujú zamestnanci a podnikatelia a osoby samostatne zárobkovo činné. Najčastejšie si sporia ľudia zamestnaní v IT a v telekomunikáciách, nasledujú respondenti pracujúci v sektore finančných a poisťovacích služieb a potom štátni zamestnanci,“ uzatvára výsledky prieskumu Palendalová.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x