30.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Pred pôstom si v JASOVEJ dopriali poriadne zabíjačkové hody

Poslednú sobotu pred veľkonočným pôstom si obyvatelia Jasovej dopriali poriadnu zábavu a lukulské zabíjačkové hody.

Pred pôstom si v JASOVEJ dopriali poriadne zabíjačkové hody

Zabíjačka ako kedysi

Hoci pravé zabíjačky majú termíny pred Vianocami, aby bolo hojno práve cez sviatky, fašiangové zabíjačky sa tiež tešia mimoriadnej obľube. Aj keď už nie je tradíciou, že poriadna svinka sa vychová na vidieku v každom dome, predsa len sa nájdu chovatelia, a potom ľudia, ktorí sa rozhodli oživiť a priblížiť túto krásnu tradíciu. Rozhodne k nim patria manželia František a Lucia Remeňovci, ktorí pripravili Jasovčanom  ďalšiu skvelú akciu – fašiangovú zabíjačku. 

Pred pôstom si v JASOVEJ dopriali poriadne zabíjačkové hody

Pred Krčmou u Remeňa to žilo už za tmy, pretože poriadna zabíjačka vždy začínala okolo štvrtej-piatej hodiny rannej. František Remeň si pochvaľoval partiu chlapov, ktorí po prijatí informácie, čo sa chystá ani na sekundu nezaváhali a okamžite súhlasili, že sa môže spoľahnúť. Tých obyvateľov Jasovej, ktorých to zaujímalo, sa mohli  v skorých ranných hodinách zúčastniť priamo rozoberania prasiatka, ale väčšej účasti sa tešilo samotné ochutnávanie dobrôt. Pečenie jaterníc a klobás zabezpečila miestna gastro guru Beáta Vargová, páni  poctivo vytopili masť, aby si ľudia mohli pochutnať aj na čerstvých teplých oškvarkoch. O hudobný doprovod, aby sa nesedelo a nejedlo len tak potichu, sa postaral Vojto Buchlovič, ktorý je Jasovčanom dobre známy a jeho hudobný repertoár je nesmierne bohatý.

Pred pôstom si v JASOVEJ dopriali poriadne zabíjačkové hody

Tí, ktorí práve nejedli sa pridali a spev sa niesol celou Jasovou. Už teraz sa manželia Remeňovci tešia na vašu návštevu a ďalšie skvelé akcie – nebude chýbať ani súťaž vo varení gulášu, ale aj iné prekvapenia. O akciách sa dozviete aj na sociálnych sieťach, len treba sledovať.

Pred pôstom si v JASOVEJ dopriali poriadne zabíjačkové hody

Maškarný ples v Kultúrnom dome

Sobotné popoludnie v Jasovej sa návštevníci aspoň na chvíľu mohli  ocitnúť vo svete čarov a rozprávok. V kultúrnom dome sa totiž konal Maškarný ples, ktorý usporiadalo Združenie rodičov pri ZŠ s MŠ Jasová v spolupráci s obcou Jasová. Masky boli neskutočne originálne, nápadité a premyslené do neuveriteľných detailov…

Pred pôstom si v JASOVEJ dopriali poriadne zabíjačkové hody

Na prehliadke ste mohli napríklad zazrieť Barta i Lízu Simpson, Wednesday, Elzu z Ľadového kráľovstva, ale aj chodiacu chladničku, latrínu, muchotrávku, cukríky Tic tac, cupcake, pukance, ba dokonca okolo vás mohlo prefrnknúť i malé policajné autíčko. Na každej maske bolo nielen vidieť, že jej súťažiaci venovali svoj čas a energiu, ale v ich dokonalom stvárnení bola doslova zhmotnená láska rodičov k svojim deťom.

Organizátorov potešila predstava, ako pri spoločnej výrobe rodičia deťom venovali svoj čas a pozornosť. Poďakovanie teda patrí nielen samotným organizátorom, ale  všetkým zúčastneným, že sa postarali o  krásny umelecký zážitok. V tomto zmysle vyhrali naozaj všetci.

Pred pôstom si v JASOVEJ dopriali poriadne zabíjačkové hody

Avšak toľko snahy by sa patrilo i odmeniť… A tak boli vybraní i tí najlepší, ktorým zo srdca blahoželáme: miesto: Sofia Liptáková, 5.A- babka v latríne – 1.miesto. Hanka Klačanová, 4.A- cupcake 2 miesto a  Jakubko Krenčan, 2.A- chladnička – 3 miesto.

Viac foto si pozrite v galérii:

Text a foto: Anna Olvecká

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x