13.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Prečo sa v Beluši zápasí o budúcnosť každého pracoviska?

V posledných dňoch sa mi ozvalo niekoľko zamestnancov Booster Precision Components v Beluši. Z toho, čo mi nezávisle od seba napísali ide hrôza. 

Manažment začal s montážou nových kamier na budovu. Zamestnanci sú dennodenne zastrašovaní – manažment sa im vyhráža „komplikáciami“, ak prídu podporiť štvrtkové zhromaždenie pred fabrikou. Ba čo viac, vo výrobe platí zákaz rozhovorov medzi zamestnancami. Je to strašné a som zhrozený z toho, že takéto zákazy a zastrašovania sú možné na pracovisku v civilizovanom štáte.

MANAŽMENT MÁ STRACH A CHCE HO PRENIESŤ AJ NA ZAMESTNANCOV

Aj keď mobilizácia na štvrtkové zhromaždenie prebieha bez záujmu veľkých médií či politikov parlamentných strán, manažment BPC Beluša má evidentne obavu. Za ich zamestnancami nestoja len odborári z miestnej organizácie. Vo štvrtok sa pred závod BPC Beluša chystá mnoho odborárov z okolitých fabrík, vedenie OZ KOVO, ale aj mnoho občianskych aktivistov, ktorým nie sú podmienky na slovenských pracoviskách ľahostajné. Už to nie je interný problém závodu, ale otázka, ktorá sa rieši aj mimo areálu fabriky. A to je mimoriadne dôležité. Manažment nesmie mať pocit, že zákonník práce platí len po vstup do areálu závodu, a že v jeho areáli platia zákony, aké nastaví on sám. 

NEDOVOĽME PRECEDENS

Miloš Kapuš, ktorý vedie miestne odbory, nijakým spôsobom neporušil svoje pracovné povinnosti. Manažmentu leží v žalúdku, pretože mu je prekážkou v zametaní so zamestnancami. Preto mu v priebehu niekoľkých týždňov udelil dve oznámenia o porušení pracovnej disciplíny a snaží sa ho zo závodu prepustiť. 

Šéfka ODBOROV LIDL: Nevonia mi, že predavač v Bratislave či v Nitre s ROVNAKOU výškou úväzku má ROZDIELNU základnú mzdu

A v svojvôli, ktorej sa dopúšťa manažment BPC Beluša spočíva nebezpečenstvo, ktoré môže mať dopad na každé jedno pracovisko na Slovensku. Predseda odborovej organizácie nemôže čeliť šikane a represii zo strany zamestnávateľa len preto, že bráni zamestnancov a zamestnávateľovi sa to nepáči. Predseda odborovej organizácie je riadne zvoleným zástupcom zamestnancov a zamestnávateľ je povinný to rešpektovať.

Vo štvrtok, 30.3.2023 o 10.15 hod. pred závodom BPC, s.r.o, v Beluši sa pred fabrikou uskutoční protestné zhromaždenie
zamestnancov a odborárov na podporu miestnej odborovej organizácie a jej predsedu.

Pokiaľ manažmentu BPC Beluša takáto svojvôľa prejde – pokiaľ nepomôže ani verejný nátlak, medializácia, pokiaľ nezasiahne inšpektorát práce či súdna moc, tak to bude precedens, ktorý začnú využívať všetky nepoctivé manažmenty na slovenských pracoviskách. 

V SÚDRŽNOSTI JE NAŠA SILA

Jedinou možnosťou ako môžeme efektívne vzdorovať svojvôli manažmentov je byť súdržní. Naprieč celou Európou to chápu. Preto sú štrajky a protesty v európskych štátoch mohutné. Čím väčšia je súdržnosť bežných ľudí, tým silnejšiu masu tvoria. Čím je silnejšia masa, tým môže mať ambicióznejšie požiadavky. 

KATASTROFÁLNA situácia v BPC Beluša. Je to NEÚNOSNÉ, hovorí predseda miestnych odborov Miloš KAPUŠ, ktorého sa chce vedenie firmy zbaviť

Fakt, že na Slovensku s organizovanosťou zaostávame nie je dôvodom na to, aby sme úplne rezignovali na boj za svoje práva. Naopak, mali by sme sa snažiť ostatné európske štáty dohnať. Jedine tak sa nám bude dariť doháňať ich aj v iných ekonomických a sociálnych ukazovateľoch. V zahraničí totiž nemajú vyššiu životnú úroveň z dôvodu, že by politici a elity boli k verejnosti benevolentnejší, ale z dôvodu, že súdržná verejnosť je silná a pre politikov je rovnocenným súperom. 

V súčasnej situácii sú najlepšou možnosťou ako sa učiť súdržnosti, a tým doháňať Európu, práve takéto lokálne problémy ako je ten v Beluši. Preto bude štvrtkové zhromaždenie nielen zápasom za každé pracovisko na Slovensku, ale zároveň skúškou súdržnosti pracujúcich na Považí.

Ja ich prídem podporiť. Ak vám to vaše možnosti čo i len trochu dovoľujú, spravte tak tiež.

Artur Bekmatov

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x