17 C
Nitra
streda, 28 septembra, 2022

Práce žiakov vyšli v celoslovenskom zborníku: Kytica 75 ruží víťazstva nad fašizmom

A je to tu! Práce deviatakov Základnej školy Pavla Dobšinského v Rimavskej Sobote Sofie Nagyovej, Zuzany Jánošíkovej a Adama Királyho vyšli v celoslovenskom zborníku Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov s názvom Kytica 75 ruží víťazstva nad fašizmom.

Práce žiakov vyšli v celoslovenskom zborníku: Kytica 75 ruží víťazstva nad fašizmom

A prečítať si ich už môžete aj vy! Urobte to, sú naozaj dobré! Zborník mapuje históriu druhej svetovej vojny, obdobie holokaustu, či Slovenského národného povstania.

Do tejto aktivity sa zapojili žiaci základných a stredných škôl z celého Slovenska. Napísali úvahy, eseje, básne, životné príbehy ľudí, ktoré sa spájajú s týmto obdobím. A viete, čo ja na prácach našich žiakov najcennejšie? Do svojej tvorby pretavili vlastné myšlienky, pocity, či úvahy. História je zdrojom poznania ako vnímať životné situácie, prijať ich a na ne reagovať.

Práce žiakov vyšli v celoslovenskom zborníku: Kytica 75 ruží víťazstva nad fašizmom

Samozrejme, poznanie dejín v súvislostiach by nás malo priviesť k tomu, aby sme dokázali správne vnímať a vyhodnocovať prítomnosť i predvídať budúcnosť. Práce Sofie Nagyovej, Zuzany Jánošíkovej a Adama Királyho sú znakom toho, že vyrastajú z nich vnímaví a citliví ľudia, ktorí prahnú po poznaní minulosti.

Prajeme im, aby im tento záujem o dejiny vydržal, čerpali zo životných príbehov a udalostí z minulosti, a tak hľadali odpovede na mnohé životné otázky, ktoré stoja pred touto generáciou.

PhDr. Andrea Predajňová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články