28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Pozor! Prišla vám výzva od RTVS na zaplatenie nedoplatkov? Tak vedzte, že na TOTO majú nárok

Slovenská televízia a rozhlas je moloch, ktorý doslova zožerie hromadu peňazí. A keďže je to štátna „inštitúcia“, jej hospodárenie s peniazmi je vždy otázkou polemiky. No a keďže RTVS peniaze, ako každému štátnemu zariadeniu, chýbajú, usiluje sa ich teraz vymáhať od všetkých, ktorí jej dlhé roky (!!!) neplatili.

Poslanci v Národnej rade totiž prelomili veto prezidentky a rozhodli, že ľudia už RTVS žiadne koncesionárske poplatky platiť nebudú. RTVS sa preto zrejme rozhodla, že všetkých jej neplatičov z minulosti „skásne“ a vypýta si to, čo jej akosi „zabudli“ zaplatiť“. Lenže… Lenže chce ísť do takej minulosti, na akú nemá nárok. Profil Pomoc spotrebiteľomstatuse vysvetľuje Slovákom, akože je to vlastne s tým vymáhaním koncesionárskych nedoplatkov RTVS. A veruže toto zrejme mnohí Slováci určite ani nevedia.  

Pozor! Prišla vám výzva od RTVS na zaplatenie nedoplatkov? Tak vedzte, že na TOTO majú nárok
RTVS sa po zrušení platenia koncesionárskych poplatkov rozhodla vymáhať od ľudí nezaplatené čiastky aj do obdobia, na ktoré už nemá nárok. Zdroj: archív nn

Pozrite sa, čo je už premlčané a čo ešte nie

Pomoc spotrebiteľom hneď v úvode informuje, že ich viacerí ľudia kontaktovali s otázkou, ako postupovať, ak im RTVS listom doručila výzvu na úhradu nedoplatkov za obdobie aj niekoľko rokov spätne. A k statusu prikladajú k nahliadnutiu aj anonymizovanú výzvu. „V súlade s ust. § 100 ods. 2, ods. 3 zák. č. 40/1964 Zb., Občiansky zákonník v znení posledných právnych predpisov (ďalej len ako „OZ“), sa premlčujú všetky majetkové práva s výnimkou vlastníckeho práva. Nepremlčujú sa takisto práva z vkladov na vkladných knižkách alebo na iných formách vkladov a bežných účtoch, pokiaľ vkladový vzťah trvá. V zmysle § 101 OZ, je všeobecná premlčacia doba trojročná a plynie od okamihu splatnosti. Premlčuje sa teda aj právo na zaplatenie koncesionárskeho poplatku v tejto trojročnej dobe,“ informuje verejnosť profil Pomoc spotrebiteľom.

Pozor! Prišla vám výzva od RTVS na zaplatenie nedoplatkov? Tak vedzte, že na TOTO majú nárok
Oznámenie spotrebiteľovi o kontrole platenia úhrady od RTVS. Zdroj: FB / Pomoc spotrebiteľom

RTVS vyraďuje iný názor ako vládna z diskusie, pôjdeme preto jej riaditeľovi po krku, povedal Fico

Čo to teda znamená? Ako vidíme na priloženej výzve, ktorú profilu doručil spotrebiteľ, RTVS žiada listom zo dňa 13. marca tohto roka zaplatiť nedoplatky od roku 2011 k dnešnému dňu. „Keďže sme si povedali, že premlčacia doba je trojročná, vypočítame si to veľmi jednoducho. List doručený v 04/2023. Takže: 04/2023 – 04/2022 – 04/2021 – 04/2020, za túto dobu má RTVS nárok na úhradu koncesionárskych poplatkov. Zbytok nároku je premlčaný,“ konštatuje stroho profil Pomoc spotrebiteľom a dodáva: „Ak sa na spotrebiteľa nevzťahuje oslobodenie od platenia poplatkov (ZŤP, dôchodcovia, viacnásobné odbery), čo je tiež samozrejme mať na zreteli. V zmysle zák. č. 340/2012 Z.z., podľa ust. § 10, ods. 3, ak platiteľ nezaplatí úhradu v lehote do 30 dní od doručenia výzvy, je povinný zaplatiť vyberateľovi úhrady aj pokutu 17 eur.“

Portál Pomoc spotrebiteľom teda odporúča uhradiť len skutočne nepremlčané platby a vo zvyšku vzniesť námietku premlčania takto:

Na základe výzvy zo dňa ……………… doručujem potvrdenie o úhrade sumy …….…., vo zvyšku vznášam námietku premlčania.

„Ak aj napriek tomu máte problém vzniesť námietku premlčania, radi Vám pomôžeme. Postačí ak nás budete kontaktovať na adrese: pomocspotrebitelom@strana-smer.sk,“ dodáva na záver statusu prekvapivo profil Pomoc spotrebiteľom.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x