13.1 C
Nitra
nedeľa, 3 marca, 2024

Na Slovensku sa konajú psie záprahy aj bez snehu, sezóna je na jar a jeseň

Na Slovensku sa konajú psie záprahy aj bez snehu. Sezóna je na jar a jeseň. Súťažiť sa dá v individuálnom aj skupinovom mushingu. Pre TASR to uviedla Jana Mareková zo Slovenského zväzu psích záprahov.

„Na Slovensku sú vhodné podmienky na preteky v psom záprahu na snehu, ako aj na suchu,“ priblížila Mareková. Preteky sa podľa nej organizujú po celej krajine. Jednodňová súťaž v individuálnom mushingu sa koná aj 15. apríla v Doľanoch.

Individuálne psie záprahy podľa nej môže robiť akýkoľvek pes, ktorý sa naučí ťahať. „Je dôležité, aby bol psík zdravý a nemal žiadne pohybové problémy,“ informovala. Priamo vyšľachtené plemená na dlhé záprahy sú podľa nej napríklad sibírsky husky, aljašský malamut či samojed. „Na šprintové preteky sa vyšľachtilo špeciálne plemeno európsky saňový pes,“ priblížila s tým, že sú veľmi rýchle a súťažia na šprintových aj stredne dlhých tratiach.

Mushing zahŕňa všetky disciplíny, kde je človek ťahaný jedným alebo viacerými psami. Bez snehu sa dá pretekať ako jeden človek s jedným psom na bicykli, kolobežke alebo v behu. „Off snow, teda mimo snehových sezón, sa jazdia aj veľké záprahy,“ doplnila Mareková s tým, že ostatné disciplíny sú s dvoma a viac psami. Podotkla, že s dvoma psami sa jazdí kolobežka a s viacerými v disciplíne kára.

„V letných mesiacoch je mimo sezóna a preteky sa neorganizujú,“ uviedla s tým, že dôvodom je rýchle prehrievanie psov pri záprahoch. Priblížila, že ak je vonku teplejšie, psov pred tréningom namáčajú vodou. Počas leta, keď nie sú preteky, sa psy udržiavajú v kondícii pomocou plávania. „Neplávame s nimi tak, že by sme im hádzali paličky do vody. Dáva sa na nich plávacia vesta a ide sa regulovaný tréning,“ uzavrela Mareková.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x