20.1 C
Nitra
piatok, 2 júna, 2023

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM: Primátorský plat po voľbách poklesol približne o tisíc eur

Nový primátor Nového Mesta nad Váhom František Mašlonka bude vo svojom prvom volebnom období zarábať 4 594 eur, čo je približne o tisíc eur menej ako zarábal jeho predchodca Jozef Trstenský. Jedným z dôvodov nižšieho platu je aj pokles počtu obyvateľov pod 20-tisícovú hranicu, čím sa znížil násobkový koeficient pri výpočte základného platu primátora z 3,21 na 2,81.

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM: Primátorský plat po voľbách poklesol približne o tisíc eur
Primátor mesta Nového Mesta nad Váhom Ing. František Mašlonka do funkcie zástupcu primátora mesta Nového Mesta nad Váhom poveril Mgr. Andreja Neuschla. (zdroj: fb)

Základný plat novomestského primátora tak po komunálnych voľbách poklesol z 3 888 eur na 3 403 eur. Navyše, kým Trstenskému pred štyrmi rokmi poslanecký zbor odsúhlasil 45-percentné navýšenie platu, Mašlonkovi sa rozhodnutím poslancov zvýšil plat o 35 percent. V hre bolo dokonca len 10-percentné navýšenie platu, ale poslanec Filip Vavrinčík pre svoj pozmeňovací návrh nezískal dostatočnú podporu.

Mzdy predstaviteľov územnej samosprávy na Slovensku upravuje zákon o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest. Plat je stanovený ako súčin priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok a násobku daného veľkosťou obce, resp. mesta. Pre tento účel je stanovených deväť platových skupín. Zároveň zákon umožňuje obecnému a mestskému zastupiteľstvu vypočítaný plat starostu, resp. primátora zvýšiť až o 60 percent.

foto: fb František Mašlonka

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články