10.9 C
Nitra
nedeľa, 3 marca, 2024

Postih za neoprávnené zaobchádzanie s anabolikami sa má sprísniť

Postihovanie neoprávneného zaobchádzania s látkami s anabolickým alebo iným hormonálnym účinkom (LAHU) sa má sprísniť a rozšíriť. Vyplýva to z novely Trestného poriadku, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.
      Novou legislatívou chcú poslanci znížiť doterajšiu náročnosť preukazovania trestnej činnosti týkajúcej sa neoprávneného zaobchádzania s LAHU, čo podľa nich komplikovalo trestnoprávne postihovanie tejto závažnej trestnej činnosti.
      Upustiť sa má od objektívneho stanovovania rozsahu neoprávneného zaobchádzania s LAHU. „Naproti tomu bude pre posudzovanie trestnosti činu rozhodujúce množstvo LAHU určené podľa počtu tabletiek, injekcií, ampuliek alebo podobne nedeliteľných balení prípravku obsahujúceho LAHU,“ uviedli koaliční poslanci v dôvodovej správe návrhu.
      Predkladatelia návrhu tvrdili, že v súčasnosti je podľa Trestného zákona potrebné určiť, v akom rozsahu boli zneužité tieto látky, s ktorými páchateľ neoprávnene zaobchádzal. „Bolo preto treba zistiť ich zloženie a následne aj cenu, čo vzhľadom na skutočnosť, že išlo o látky z rôznych presne nezistiteľných zahraničných zdrojov, bolo veľmi komplikované,“ skonštatovali.
      Za nedostatočne prísne v doterajšom ustanovení Trestného zákona považujú poslanci aj to, že na prekročenie hranice trestnosti je potrebné, aby hodnota LAHU presahovala 2660 eur, „čo zjavne nedostatočne odzrkadľuje nebezpečenstvo neoprávneného zaobchádzania s LAHU“.
      Sprísnenie hranice trestnosti protiprávneho konania a postihu za takéto konanie bude mať podľa poslancov pozitívny účinok z pohľadu prevencie pri tejto trestnej činnosti.
      Nová legislatíva má byť účinná od 1. januára 2022.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články