13.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Posledná rozlúčka s motorkárom Marekom SIVÁKOM, spoluzakladateľom MROTIVO CUP

Vášnivý motorkár Marek Sivák odišiel navždy do cestovateľského neba. Dnes sa v Kovarciach stretli všetci, ktorí mali Mareka radi, aby sa s ním navždy rozlúčili.

Posledná rozlúčka s motorkárom Marekom SIVÁKOM, spoluzakladateľom MROTIVO CUP
R.I.P. Marek Sivák

Prebrázdili sme spolu na motorkách kusisko sveta. Kedysi sa o nás v jednom časopise vyjadril:  „Sme partia ľudí, ktorá má spoločnú vášeň – cestovanie a motorky.“ 

Posledná rozlúčka s motorkárom Marekom SIVÁKOM, spoluzakladateľom MROTIVO CUP
V roku 1998 sa stal spoluzakladateľom pretekov Mrotivo Cup, ktoré sa organizujú dodnes.

Áno, spájala nás nielen spoločná vášeň – motorky, ale aj dlhoročné spoločné priateľstvo. Marek sa motorkám venoval od svojho detstva. Koncom 80. rokov minulého storočia  sa v Kovarciach upravovali motorky značky Jawa a tak nečudo, že sa do nich vášnivo zamiloval. To sa mu stalo osudným aj v jeho profesionálnom živote. Bol to práve Marek, ktorý ku nám do Kovariec priviezol prvú zahraničnú motorku. Bola to Yamaha XT 500. Všetci sme sa k nemu chodili na ňu pozerať do jeho garáže. V 90. rokoch vznikla v obci jazdecká trať. Začali sa konať prvé motorkárske preteky a bol to práve Marek, ktorý pomohol založiť u nás v obci miestny Automotoklub pod názvom Topracing. Práve vďaka nemu sme sa začali zúčastňovať cross country pretekov, či Majstrovstiev Slovenska v Autocrosse, ktorých sa neskôr zúčastňoval ako mechanik tímu. V roku 1998 sa stal spoluzakladateľom pretekov Mrotivo Cup, ktoré sa organizujú dodnes.

Vášnivý motorkár a cestovateľ Marek SIVÁK z Kovariec odišiel navždy do neba

Marek na motorke rád cestoval a spoznával svet. Na každom našom spoločnom výlete sme sa spolu s ním cítili nejako bezpečnejšie. Pretože bol neuveriteľne šikovný a zručný mechanik, ktorý vždy bez váhania každému ochotne pomohol a poradil. Keď náhodou zostal doma a nám sa stala niekde vo svete technická porucha, vedeli sme, že sa môžeme kedykoľvek na neho obrátiť, zavolať mu aby nám poradil. Taký bol Marek. Ku každému vždy ústretový a nápomocný. Takto nám odovzdal svoje cenné skúsenosti, s ktorými nám spolu s ním zostane veľa zážitkov a najmä pekných spomienok.

Posledná rozlúčka s motorkárom Marekom SIVÁKOM, spoluzakladateľom MROTIVO CUP
Cestovateľská duša nášho kamaráta Mareka Siváka bola vášnivá a odvážna.

Cestovateľská duša nášho kamaráta Mareka Siváka bola vášnivá a odvážna. Už v roku 2002 sme sa spolu vybrali na naše prvé veľké dobrodružstvo do Afriky. Ako inak do Afriky, keď nie na Hondách Afrika Twin? Nikdy sa na našich dobrodružstvách nesťažoval, jediné, čo mu občas prekážalo bol dážď či zima, vtedy sa vedel ohromne rozohniť a zanadávať si. 🙂 Prejazdili sme spolu Rumunsko, Ukrajinu, Turecko, Irak, Irán, Maroko či iné krajiny, ktorých bolo veľa. Samozrejme, aj naše krásne Slovensko. O tom, aký bol Marek, svedčí aj zážitok z výletu v Rumunsku. Vtedy si tam jeden člen našej výpravy zlomil pri nešťastnom páde nohu. Marek mu ju nielen ošetril, ale vybavil aj všetko potrebné, lebo vedel výborne komunikovať v anglickom jazyku.

Viete, na čom vyrastala naša motocyklová omladina za socíku? Toto boli stroje, ktoré mužom dokázali rozžiariť oči

Posledná rozlúčka s motorkárom Marekom SIVÁKOM, spoluzakladateľom MROTIVO CUP
Posledný rozlúčka s Marekom Sivákom

Ten, kto Mareka poznal vedel, že v jeho dielni sú vždy otvorené dvere pre každého, bez rozdielu. Cítili sme sa tam ako doma. Chodili sme za ním nielen s vážnymi technickými problémami, ale aj s maličkosťami. Vždy nám vedel poradiť, nikdy nikomu neodoprel pomoc. Bol skúsený odborník, technik.  Ako sa v našich kruhoch vraví: Pán mechanik.  Bol špecialistom na motorky BMW, v ktorých sa skutočne vyznal. Vybudoval si pri nich svoje meno, ktoré má a ešte dlho bude mať svoj cveng široko-ďaleko. Máločo ho vedelo prekvapiť či zaskočiť, na všetko určil diagnózu a našiel recept.

Napriek tomu, že Marek rád cestoval, na výletoch sa vždy tešil na to, že keď sa vráti domov dá si doma v kruhu rodiny svoje obľúbené rezne so šalátom. Vždy si na cesty pribalil obľúbené Horalky. Mal tak spojenie s domovom. Pripomínali mu tých, ktorých mal rád a na ktorých neustále myslel, na svoju rodinu, milovanú Evku ...

Posledná rozlúčka s motorkárom Marekom SIVÁKOM, spoluzakladateľom MROTIVO CUP
Na poslednej rozlúčke s Marekom nemohli chýbať jeho priatelia, motorkári

Marek, odišiel si navždy do neba. No ty určite do neba motorkárskeho. A to priamo do jeho technického oddelenia Servis a opravy, popritom všetkom ako zriadenec pre cestovanie na moto. Budeme na teba spomínať s úctou a láskou! Česť tvojej pamiatke!

Tvoji priatelia.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x