18.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Poslanci OĽANO učiteľov podporujú: Zvýšenie platov blokuje minister školstva

Poslanci hnutia OĽANO, ktorí dlhé roky boli učiteľmi, vyjadrili podporu školským zamestnancom, ktorí štrajkovali za zvýšenie platov. Pripomenuli, že minister financií SR Igor Matovič už niekoľkokrát predkladal na rokovanie vlády návrh na 10 percentné zvýšenie platov zamestnancov v školstve. Zároveň vyzvali stranu SaS, aby prestali nezmyselne vetovať zdroje na zvýšenie platov.

Poslanci OĽANO učiteľov podporujú: Zvýšenie platov blokuje minister školstva
Protest učiteľov, zdroj:FB Odborový zväz školstva

Podľa člena školského výboru NR SR Mareka Šefčíka (OĽANO) môžu byť platy učiteľov zvýšené ihneď. Keďže sa nejedná o jednorazovú pomoc, ale o trvalé, systematické zvýšenie platov, tieto výdavky musia byť podľa jeho slov pokryté dlhodobými zdrojmi, v rámci zodpovednosti k verejným financiám. 

„Ako prvý zdroj minister financií navrhuje solidárne zdanenie nadmerných ziskov regulovaných subjektov. Ďalej navrhuje zvýšenie spotrebných daní penalizujúcich negatívne externality, ktoré je súčasťou Programového vyhlásenia vlády (PVV), pod ktoré sa podpísala aj strana SaS. Vyzývame stranu SaS a ministra školstva, aby prestali vetovať zdroje, ktoré sú súčasťou PVV a môžu sa použiť na okamžité zvýšenie platov učiteľov. Ak táto obštrukcia neskončí, minister Gröhling sa stane prvým ministrom školstva na svete, ktorý blokuje zvýšenie platov učiteľov,“ povedal Šefčík.

Zvýšenie platov učiteľov je zároveň jedným z primárnych cieľov tejto vlády, zakotvený v PVV. „Dnes štrajkujú učitelia a ja ich požiadavkám rozumiem a považujem ich za oprávnené. Sama som dvadsať rokov v školstve pôsobila a viem, aký mimoriadne dôležitý prínos majú pedagógovia pre vývoj budúcej generácie. Naši poslanci sú pripravení okamžite podporiť akýkoľvek návrh, ktorý zlepší platové podmienky učiteľov a kvalitu vzdelávania,“ vyhlásila členka školského výboru NR SR Mária Šofranko (OĽANO).

„Je absurdné vetovať riešenia, na ktorých sme sa dohodli vo vládnom programe. Mňa prekvapuje, keď niekto hovorí, že nedajme rodinám a dajme učiteľom. My hovoríme dajme rodinám a dajme aj učiteľom. Zdaňme hazard, alkohol aj bohaté firmy. Mne to príde rozumné, solidárne a aj sociálne spravodlivé a hlavne je to riešenie, ktoré môžeme realizovať hneď. Ako predseda školského výboru vám garantujem, že akonáhle príde z vlády návrh na zvýšenie platov pracovníkov v školstve, odobrený ministrom financií, ktorý to musí mať prepočítané na výdavkovej a aj príjmovej stránke, sme okamžite pripravení tento návrh prijať, hoci aj v skrátenom legislatívnom konaní. Budeme so SaS tvrdo rokovať za to, aby sme zvýšenie platov vyriešili už v júni. Nejde nám o konflikt s SaS, ide nám o vyriešenie problému učiteľov,“ doplnil predseda školského výboru NR SR Richard Vašečka (OĽANO).

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články