15.1 C
Nitra
utorok, 28 mája, 2024

Polícia preveruje na sociálnych sieťach schvaľovanie trestných činov aj vyhrážky

Polícia v súvislosti s príspevkami na sociálnych sieťach rieši zväčša podozrenia z trestných činov, ako sú podnecovanie či schvaľovanie trestného činu, nebezpečné vyhrážanie, šírenie poplašnej správy i ohováranie. Časté sú aj priestupky proti občianskemu spolunažívaniu. Pre TASR to uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

„Policajný zbor je oprávnený konať v prípadoch, keď diskutujúci zverejnením svojho príspevku naplnil niektorú zo skutkových podstát trestného činu uvedeného v osobitnej časti Trestného zákona alebo priestupku uvedeného v osobitnej časti zákona o priestupkoch,“ objasnil hovorca.
      Od začiatku pandémie zaznamenala polícia v praxi nárast počtu používateľov internetu, teda aj sociálnych sietí. Pripisuje to najmä potrebe socializácie. Vzrástol podľa nej aj počet skupín združujúcich používateľov rovnakého názoru a presvedčenia.

„Väčšina novovzniknutých skupín vznikla alebo vzniká v súvislosti s pandémiou, respektíve s opatreniami, ktoré pandémia priniesla,“ skonštatoval Slivka. Najmä takéto skupiny podľa neho vytvárajú priestor či podnecujú túžbu používateľov k zverejneniu príspevkov, ktoré môžu napĺňať skutkovú podstatu trestných činov či priestupkov.  
      „V prípade, že naši experti na počítačovú kriminalitu svojou činnosťou zistia páchanie protiprávnej činnosti, vykonajú potrebné úkony a následne zistené informácie odovzdávajú vecne a miestne príslušným orgánom činným v trestnom konaní na ďalšie konanie,“ poznamenal hovorca.

Konkrétnou štatistikou o úspešnosti vypátrania identity páchateľov z internetu polícia nedisponuje. „Vo všeobecnosti je možné uviesť, že používatelia využívaním sociálnych sietí zanechávajú o sebe rôzne vedomé alebo nevedomé informácie, na základe ktorých dokážeme aj s využitím medzinárodnej spolupráce stotožniť veľkú časť slovenských používateľov a to hlavne v súvislosti so spomínanými skutkovými podstatami,“ dodal hovorca.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články