16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Podmienkou vstupu do polície by mohlo byť výlučne slovenské občianstvo

Do Policajného zboru by po novom mohli prijímať iba uchádzačov, ktorí nemajú iné ako slovenské štátne občianstvo. Ministerstvo vnútra (MV) SR to navrhuje v novele zákona o štátnej službe, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.  

„Podmienka výlučného štátneho občianstva Slovenskej republiky je odôvodnená tým, že služobný pomer policajta sa zakladá k štátu, teda k Slovenskej republike a vernosť Slovenskej republike sľubuje v služobnej prísahe každý občan pri vzniku jeho služobného pomeru,“ zdôvodnil rezort.
      Úpravou reaguje aj na navrhované zmeny v zákone o štátnom občianstve, ktoré umožňujú nadobúdať cudzie štátne občianstvo bez straty slovenského. O novele, týkajúcej sa získavania občianstva, by mal parlament rokovať v druhom čítaní na februárovej schôdzi.

Cieľom predloženej novely zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru má byť zatraktívnenie štátnej služby policajtov a zvýšenie transparentnosti pri jej vykonávaní. Do polície by sa podľa návrhu mohli opäť prijímať už 18-roční uchádzači. Legislatíva upravuje tiež požiadavky na policajtov a podobu majetkových priznaní. Zvýšiť sa má aj príspevok na bývanie a zaviesť sa má náborový či motivačný príspevok.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články