18.1 C
Nitra
pondelok, 25 septembra, 2023

Počítačové siete Úradu Košického samosprávneho kraja napadli hekeri

Počítačové siete Úradu Košického samosprávneho kraja (KSK) napadli hekeri, v dôsledku čoho došlo k znefunkčneniu elektronického systému úradu vrátane e-mailových schránok zamestnancov. „Po zistení hekerského útoku začal Košický samosprávny kraj problém okamžite riešiť, informačné systémy úradu boli vypnuté, vďaka čomu nedošlo k úniku ani k trvalému odstráneniu žiadnych dát,“ informovala v utorok hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková. V súčasnosti je už e-mailový server úradu opäť obnovený a funkčný.
      Hekeri spustili tzv. ransomvér. Ide o druh škodlivého programu, ktorý dokáže uzamknúť zariadenie a zašifrovať jeho obsah. Ransomvér bol na Úrade KSK po zistení v utorok 5. októbra zneaktívnený. Okamžite boli vypnuté prístupy z vonkajšieho prostredia, zmenené heslá a boli vykonané ďalšie operatívne opatrenia na ochranu dôležitých dát.
      „Interný server Úradu KSK a záloha, našťastie, nie sú poškodené a nedošlo ani k žiadnemu úniku dát zamestnancov. Momentálne už je opäť funkčný e-mailový server a čiastočne obnovený elektronický systém úradu. Aj v tomto prípade platí, že žiadna 100-percentná ochrana neexistuje, v súčasnosti sa preto snažíme zabezpečiť čo najlepšie prevenciu, aby sa v budúcnosti podobným problémom predišlo,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.
      O hekerskom útoku kraj informoval Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) a vládnu kyberbezpečnostnú jednotku CSIRT. KSK má zároveň zabezpečenú kybernetickú ochranu elektronických sietí. Dočasné zneaktívnenie interného serveru nemalo vplyv na úhradu miezd zamestnancov vrátane organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. Faktúry a ďalšie služby viazané na elektronický systém Úradu KSK budú vybavené v nasledujúcich dňoch, informovala ďalej Terezková.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články