18.1 C
Nitra
pondelok, 25 septembra, 2023

Matej Štepiansky za Dôveru: Minister financií dobre vie, že zdravotné poisťovne platia nemocniciam plné úhrady

Ministerstvo financií (MF) SR neberie na zdravotnú starostlivosť Ministerstvu zdravotníctva (MZ) SR ani „jedno jediné euro“. V stredu to povedal minister financií Igor Matovič (OĽANO). Stopnutie financií pre zdravotníctvo zdôvodnil tým, že súkromné zdravotné poisťovne by si financie vyplatili na svoje účty na Cypre.
„Vysvetľovali sme si pohľady. Základná vec bola 232 miliónov eur – viazanie výdavkov tento rok,“ informoval Matovič o stretnutí s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO). Zástupcom rezortu zdravotníctva podľa jeho slov vysvetlili, že ide len o dodržiavanie zákona.
Nemocnice pre pandémiu budú podľa neho poskytovať menej zdravotnej starostlivosti. Finančné prostriedky im určené sa tak podľa ministra financií odsunú na neskôr. Inak by si podľa jeho slov súkromné zdravotné poisťovne odviedli zisky na cyperské účty a peniaze pre chorých ľudí by neboli.
„Chránime peniaze pre chorých ľudí na čas, kedy poskytovatelia zdravotnej starostlivosti budú poskytovať reálnu zdravotnú starostlivosť,“ dodal s tým, že peniaze dostanú vtedy, keď ich budú reálne potrebovať.
(tasr)

Ako súvisí to stopnutie financií s tým, že si, aj vaša, poisťovňa vyplatí financie na svoje účty na Cypre?

Je reálne ohrozená zdravotná starostlivosť o vašich poistencov? Budete teraz nejakým spôsobom ovplyvňovať poskytovanie zdravotnej pomoci, napríklad škrtať výkony a podobne?

Čo sa to deje, v čase pandémie?

Pán minister financií dobre vie, že zdravotné poisťovne platia nemocniciam plné úhrady bez ohľadu na to, koľko zdravotnej starostlivosti pacientom poskytnú (paušálne platby). Navyše, odkladanie zdravotnej starostlivosti pre pandémiu znamená, že pacientom sa bude zhoršovať stav a ich liečba bude ešte drahšia.

Strašenie pacientov vyplácaním peňazí na Cypre je na úrovni krčmových rečí. Rovnako nie je pravdou, že akýmkoľvek škrtnutím peňazí nepríde zdravotníctvo ani o cent. Z každého eura v zdravotníctve predstavuje zisk zdravotnej poisťovne len asi jedno percento. Viac ako 90 centov z každého eura je použitých na úhradu zdravotnej starostlivosti, a ďalšie peniaze na rôzne poplatky, prevádzku Operačne strediska ZZS, NCZI, ÚDZS a najmenší podiel za posledné roky tvorí zisk zdravotnej poisťovne. Keď to zhrnieme, ak zdravotníctvo prichádza o finančné zdroje, prichádzajú o ne najmä pacienti.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články