15.4 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

PLATY: Až desatina zamestnancov na Slovensku zarobila vlani MENEJ ako 840 eur v hrubom

Najhoršie platená desatina zamestnancov na Slovensku zarobila vlani menej ako 840 eur v hrubom. Naopak, najlepšie zarábajúca desatina zamestnancov mala na výplatnej páske viac ako 2 550 eur v hrubom. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia.

Najlepšie a najhoršia platená vrstva ľudí sa na Slovensku výrazne líši najmä podľa regionálneho zaradenia. Kým najvyššie platové pomery sú u nás v bratislavskom regióne, tie najnižšie nájdeme v Prešovskom kraji. Kým najlepšia platená desatina ľudí v Prešovskom kraji zarába viac ako 1 770 eur, v prípade zamestnancov v bratislavskom regióne je to 3-tisíc eur. To je o zhruba 70 percent viac.

PLATY: Až desatina zamestnancov na Slovensku zarobila vlani MENEJ ako 840 eur v hrubom

Celoslovenský platový medián vlani predstavoval 1 350 eur v hrubom. To znamená, že polovica zamestnancov mala základnú mzdu nižšiu ako toto číslo. Porovnanie mediánov v jednotlivých krajoch ukazuje výrazný rozdiel medzi hlavným mestom a zvyškom Slovenska. V Bratislave a okolí zarobila iba polovica zamestnancov pod 1 650 eur v hrubom. Po regióne hlavného mesta je najvyšší medián v Košickom, Trnavskom a Žilinskom kraji.

MUDr. Marián ŠÓTH: Ak všeobecným lekárom odídu zamestnanci do nemocníc za vyšším platom, ambulancie KONČIA

Pri zamestnancoch, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, sú regionálne rozdiely v mnohých prípadoch ešte výraznejšie. Iba polovica ľudí mala vlani v Bratislavskom kraji nižší základný plat ako 1 890 eur v hrubom. V Prešovskom kraji však medián predstavuje len 1 200 eur v hrubom.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články