17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Peter Pollák ml. (OĽANO): Naprávame krivdy z minulosti

Poslanci NR SR posunuli do druhého čítania návrh Petra Polláka ml. (OĽANO) o kompenzáciách pre ženy sterilizované v rozpore s právom.

Predkladateľ P. Pollák ml. poďakoval všetkým ľuďom, ktorí sa tejto téme venovali a pomáhali pri tvorbe predmetného zákona. „Boli to ľudia z ministerstva spravodlivosti, z ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny a ministerstva financií, ale tiež bývalá verejná ochrankyňa práv či zástupcovia poradne pre občianske a ľudské práva. Chcel by som sa tiež poďakovať poslancom, ktorí tento návrh podporili,“ vyjadril sa Pollák, ktorého zároveň mrzí, že v parlamente máme aj naďalej niektorých politikov, ktorí sa bijú do pŕs ako bojujú za ľudské práva. „Keď však príde na lámanie chleba a v parlamente je návrh, ktorý rieši porušovanie ľudských práv, zdržia sa alebo zahlasujú proti. Možno si len nechcú špiniť ruky s rómskou témou,“ pokračoval.

„Rómska problematika sa nedá riešiť z Bratislavy a bez Rómov. Hnutie OĽANO však od svojho vzniku dáva priestor Rómom, aby boli súčasťou veľkej politiky. Je preto garantom riešenia rómskej otázky a tiež krívd z minulosti,“ dodal Pollák.

Podľa poslankyne Moniky Kaveckej sme sa počas 30 rokov demokracie ešte stále nevysporiadali so zlými vecami, ktoré sa diali počas komunistického režimu. „Ja ako zdravotníčka by som sa chcela nezákonne sterilizovaným ženám ospravedlniť, pretože satisfakcie sa do dnešných dní nedočkali. Prosím poslancov, aby v druhom čítaní zahlasovali za ľudské práva, za dôstojnosť ale najmä za napravenie krívd, ktoré páchal (nie len) komunistický režim,“ povedala Kavecká.

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš pripomenul, že predstavitelia niektorých strán chodia do osád len preto, aby sa odfotili a tvária sa, ako riešia rómsku otázku. „Alebo sú aj takí, ktorí si kupujú rómske hlasy vo voľbách za cigarety či alkohol. My však nie len rozprávame ale aj konáme,“ vyjadril sa Šipoš a dodal: „Zároveň som veľmi rád, že hnutie OĽANO dáva príležitosť Rómom, ktorí môžu byť vzormi pre komunitu. Aj týmto môžeme Rómom ukázať, že ak sa budú snažiť, raz z nich môžu byť úspešní ľudia.“

(ts, foto: fb Peter Pollák ml)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x