22.1 C
Nitra
sobota, 13 apríla, 2024

Peter Pollák ml. (OĽANO) k súdnemu rozsudku vo veci diskriminačného zaradenia rómskych žiakov do špeciálnych tried

Po siedmich rokoch sa rómskym žiakom dostalo zadosťučinenia. Súd uznal, že ich škola v Hermanovciach zaradila do špeciálnych tried diskriminačne len preto, že sú Rómovia. Žiakom tak bolo upreté ďalšie vzdelávanie, čo malo neskôr vplyv aj na ich možnosti zamestnania.

V krátkej dobe je to už druhý prelomový rozsudok, ktorý uznal diskrimináciu rómskych žiakov. Minulý mesiac to bol rozsudok vo veci diskriminácie žiakov v čisto rómskej škole v Starej Ľubovni. Žiaľ, podobné prípady nie sú výnimkou ani dnes. S europoslancom Petrom Pollákom st. sme na problémy nesprávneho zaraďovania detí alebo čisto rómskych tried a škôl upozorňovali dlhé roky.

Práve pre zaraďovanie zdravých rómskych detí do špeciálnych tried a škôl, a pre triedy a školy s výlučne rómskymi žiakmi nám hrozí infridžment, ktorý voči Slovenskej republike začala Európska komisia už v roku 2015. V rámci procesu nám hrozia aj veľké pokuty. Napriek mnohým varovným znakom diskriminácie sa politici v minulosti týmto problémom nevenovali. Napríklad v roku 2015 Ficova vláda zareagovala na obvinenia z Bruselu, že rómske deti končia v špeciálnych školách oveľa častejšie konštatovaním, že v osadách dochádza častejšie k incestu.

Ministerstvo školstva o týchto a mnohých ďalších problémoch vie už dlhé roky. Napriek tomu, pokrok nenastal za ministrovania Branislava Gröhlinga (SaS) a zatiaľ ani Jána Horeckého. Vyzerá to, ako keby si zlepšením vzdelávania Rómov nechceli zašpiniť ruky. A teraz pred voľbami to platí ešte viac. Jedným z možných riešení tejto situácie je povinné predškolské vzdelávanie pre deti od 3 rokov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Toto riešenie nás môže posunúť k integrácii a zároveň zastaviť proces infridžmentu.

Mrzí ma však, že aj napriek výmene ministra školstva stále nevidím potrebnú podporu či iniciatívu pre tento či iné návrhy na zlepšenie súčasnej situácie. Diskusie však už prebehli, teraz je čas na činy.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x