16.1 C
Nitra
streda, 7 júna, 2023

Penzisti: Podľa Sociálnej poisťovne vás od nového roka čakajú vyššie dôchodky

Penzisti budú dostávať od začiatku budúceho roka vyššie dôchodky. Sociálna poisťovňa im ich k 1. januáru zvýši o 11,8 percenta. Priemerný starobný dôchodok, ktorý ku koncu novembra tohto roka dosahoval cez 518 eur, tak stúpne o viac ako 61 eur. Zvýšené dôchodky dostane viac ako 1,4 milióna dôchodcov.

Dôchodky sa v budúcom roku zvýšia o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov určeného Štatistickým úradom SR za prvý polrok tohto roka. Za prvých šesť mesiacov tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška dosiahla tzv. dôchodcovská inflácia 11,8 percenta. Penzie sa tak zvýšia práve o toto percento.

O zvýšenie dôchodkových dávok nie je potrebné Sociálnu poisťovňu žiadať. O zvýšení penzie dostanú poberatelia dôchodkov písomné rozhodnutie. Dôchodky vo vyššej sume im poisťovňa prvýkrát vyplatí vo výplatnom termíne v januári 2023. Súčasne penzistom vyplatí aj doplatok zvýšenia za obdobie od 1. januára 2023 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v januári 2023.

Ak suma dôchodku bude aj po valorizácii nižšia ako minimálny dôchodok, Sociálna poisťovňa zvýši sumu dôchodku na sumu minimálneho dôchodku. Keďže sa suma minimálneho dôchodku od 1. januára 2023 nemení, dôchodca bude naďalej dostávať dôchodok v nezmenenej výške. Ak bude suma dôchodku po valorizácii vyššia ako suma minimálneho dôchodku, nárok na minimálny dôchodok zaniká a Sociálna poisťovňa bude dôchodcovi vyplácať jeho dôchodok v novej, vyššej sume. Ten bude totiž pre neho výhodnejší než dovtedy poberaný minimálny dôchodok.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články