13.7 C
Nitra
pondelok, 4 marca, 2024

Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých pokračuje druhým kvitnutím

Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých pokračuje takzvaným druhým kvitnutím a v aktuálnom období tak spôsobuje alergikom stále najväčšie ťažkosti. TASR o tom informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.
      Peľ tráv z čeľade lipnicovitých v uplynulom týždni dominoval v ovzduší na celom území Slovenska, najvyššie denné koncentrácie dosahoval na strednom a severnom Slovensku. Výraznejšie stúpli aj hladiny peľu slabšie alergizujúcej pŕhľavy, najvyššie koncentrácie boli namerané na západe krajiny.
      „Stúpli aj denné hladiny peľu ostatných bylín, najmä skorocelu a štiavu. Koncentrácie spór húb (plesní) zastúpených najmä rodom Cladospórium dosahovali veľmi vysoké denné hladiny,“ doplnila Lafférsová s tým, že koncentrácie peľu ihličnanov z čeľade borovicovitých dosahovali už len nízke denné hladiny. Nízke koncentrácie v ovzduší dosahovali aj hladiny peľu drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, peľ agátu, pajaseňa a bazy.
      Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých naďalej pokračuje takzvaným druhým kvitnutím. „Pri slnečnom, veternom počasí predpokladáme ešte na väčšine územia Slovenska vysoké denné koncentrácie peľu tohoto najsilnejšieho alergénu v ovzduší,“ uviedla Lafférsová. Ako dodala, výrazne stúpajú aj denné koncentrácie peľu pŕhľavy a nárast očakáva aj u spór húb.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články