19.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

Peľová sezóna tráv pomaly končí na celom území Slovenska

Peľová sezóna tráv pomaly končí na celom území Slovenska. Významné denné koncentrácie sú predpokladané najmä na severnom a časti stredného Slovenska. TASR o tom v stredu informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Ako dodala, pŕhľava dosiahne vyššie denné koncentrácie peľu v ovzduší najmä na strednom a severnom Slovensku. Peľ paliny a ambrózie, silných alergénov neskorého leta a jesene, bude pomaly pribúdať. „Predpokladáme, že pri opätovnom oteplení peľ paliny dosiahne v priebehu dvoch týždňov významné koncentrácie,“ objasnila. Doplnila, že peľ ambrózie môžeme vo významných hladinách očakávať o približne tri až štyri týždne neskôr. „Ochladenie spojené so zrážkovou činnosťou bude spôsobovať regionálne poklesy denných koncentrácií peľu v ovzduší,“ spresnila.

V uplynulých dňoch na území Slovenska naďalej dominoval v ovzduší peľ pŕhľavy a tráv z čeľade lipnicovitých. Peľ tráv v ovzduší dosahoval vyššie denné hladiny už len na severe Slovenska. Na ostatnom území významné denné koncentrácie dosahoval len ojedinele. Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytili v Žiline. Peľ pŕhľavy dosiahol najvyššie denné hladiny v Žiline, v Banskej Bystrici a v Bratislave. Peľ paliny a inváznej ambrózie zachytila väčšina monitorovacích staníc, bolo to však len vo veľmi nízkych koncentráciách. „V ovzduší sa vyskytoval ešte peľ skorocelu, štiavu, astrovitých a mrlíka. Z drevín to bol peľ pajaseňa a lipy,“ ukončila.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x