18.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Sekeromlat či šperky: Ako sa žilo v Trnave pred našim letopočtom?

Výstava Ako sa žilo v 4. tisícročí pred Kristom v Trnave a okolí?, ktorú pripravuje Západoslovenské múzeum (ZsM) sprístupniť v piatok 4. augusta, priblíži návštevníkom svet ľudí z doby medenej. Je to epocha objavov a inovácií v spôsobe života pravekých obyvateľov, informoval jej spoluautor, archeológ ZsM Andrej Sabov.

„Veľké zmeny v tom období priniesol objav kolesa, voza či orby. Žiadaným materiálom na výrobu šperkov a pracovných nástrojov sa na začiatku eneolitu stala meď. Jej zdroje našli pravekí ľudia i v Malých Karpatoch. Pod ich svahmi, ale aj na strategických vyvýšených miestach si stavali domy a budovali osady,“ uviedol.

Autorkami konceptu výstavy sú archeologičky Anna Bajanová z Archeologického múzea (AM) Slovenského národného múzea a Jana Mellnerová z Inštitútu na výskum kultúrnej krajiny, premiéra výstavy bola v roku 2020 s názvom Ako sa žilo v Bratislave v 4. tisícročí pred Kristom v AM. Následne bola prezentovaná v Malokarpatskom múzeu v Pezinku s modifikovaným názvom Ako sa žilo pod Malými Karpatmi…. „Teraz výstava prichádza do ZsM v Trnave, ktoré jej hlavný koncept obohacuje o predmety a nálezy z danej doby v lokalite Trnava a okolie, podľa čoho je upravený aj názov,“ vysvetlil Sabov.

Súčasťou výstavy v Trnave je tak aj prezentácia originálnych archeologických nálezov zo zbierkového fondu ZsM. Ide najmä o keramiku, kamenné nástroje a najstaršie kovové predmety z tohto územia – medený sekeromlat a sekerku. „Zaujímavým obohatením výstavy v Trnave je prezentácia lokálneho nálezu eneolitického hrobu,“ informoval Sabov.

Sekeromlat či šperky: Ako sa žilo v Trnave pred našim letopočtom?

Výstava má niekoľko interaktívnych súčastí zameraných na detského diváka. „Návštevníci sa dozvedia, ako sa pred tisícročiami vyrábali nástroje, ako sa ľudia obliekali, ale aj z čoho pozostávala ich strava. Spoznajú tajomstvo spracovania prvých kovov – zlata a medi,“ doplnil Sabov. Predstaví aj ako eneolitickí ľudia zomierali, či ako vyzerali ich predstavy o posmrtnom živote.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x