18.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Pavel Hirax Baričák: Nik z rodičov neporodil a nevychoval dieťa preto, aby sa stalo pokrmom a obeťou pre vojnový stroj

Môj prvý status k vojne na Ukrajine…

Americký ekonóm a analytik Jeffrey S. to v rozhovore pre TA3 povedal dosť presne – diplomati sveta a najvyšší politici sveta zlyhali. Nejednajú, všetci rozprávajú len o pokračovaní vojny, o nových a ešte väčších dodávkach zbraní, o zničení Ruska, druhá strana o zničení NATO, EÚ, Ameriky. No nik nemá záujem začať rokovať, pochopiť druhú stranu. Čo sa deje, je nebezpečné, Putin a Biden (a ostatní politici a diplomati sveta) by mali rokovať – nie dvíhať prst a vyhrožovať bez toho, aby zdvihli telefón a priamo si zavolali.

Pavel Hirax Baričák: Nik z rodičov neporodil a nevychoval dieťa preto, aby sa stalo pokrmom a obeťou pre vojnový stroj
Pavel Hirax Baričák

Nemôžem mať iný názor – či pri výchove detí, či pri partnerských vzťahoch alebo iných konfliktoch už roky na konzultáciách učím ľudí komunikovať, nájsť zmier, precítiť druhú stranu, pýtať sa jej ako si predstavuje stav po zložení zbraní. Nie som pri východe detí za bitky, za facky pri hádkach, rovnako teda nie som za žiadnu vojnu sveta. Ale som smutný, že elitám sveta (vrátane tých v pozadí) pravdepodobne konflikt na Ukrajine silne vyhovuje…

Vrátim sa na pódiá, až keď štát prestane s delením ľudí, píše Pavel Hirax Baričák

„Potrebujeme politické riešenie, potrebujeme zloženie zbraní… žiaľ, každý vidí situáciu čiernobielo… to čo sa deje v Európe je veľmi zvláštne, diplomati sa stali najväčšími zástancami vojny – tí čo mali situáciu upokojovať a nachádzať zmierlivú cestu hlásajú „viac zbraní, viac zbraní“… no my potrebujeme, aby nám diplomati pripomínali, že cesta vedie cez diplomaciu,“ vyslovil sa Američan k téme.

Ďakujem TA3 za rozhovor s týmto pánom. Na jeho slová o rokovaniach príde. Ide len o to kedy…

Vymazaný rozhovor: Jeffrey Sachs v rozhovore pre TA3 (video)

Niektorí možno napíšu, že sa dá jednať len s tou stranou, ktorá chce. Myslím si, že rokovať sa dá s každým. Volá sa to umenie mediácie. A môžeme si byť istí, že všetky zúčastnené strany na tomto konflikte majú svoje štáby psychológov, mediátorov, sociológov, vyjednávačov, stratégov, teoretikov, analytikov – možno stačí, aby niektorá zo strán prelomila svoje ego a pokúsila sa o to, nasmerovala tam energiu, prejavila snahu a sústredila do pokusu o zmier všetko. Nie do zbraní, v tých sa všetky strany už ukázali ako silné, bojaschopné, aktívne. Píšem, aby toľko isto snahy a energie, ktoré vkladajú do zbraní, investovali do SLOVA.

Prajem si, aby čo najskôr začali rokovania a aby elitám sveta došlo, že žonglujú s odisteným granátom. Prajem si MIER pre všetky národy sveta. Nik z rodičov neporodil a nevychoval dieťa preto, aby sa stalo pokrmom a obeťou pre vojnový stroj… aby sa stalo súčiastkou vo vraždiacej mašine, ktorú ktosi naprogramoval len kvôli svojim mocenským chúťkam, egu, naplnení moci a sily.

Prosím a modlím sa o MIER.

Text: Pavel Hirax Baričák fb

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x