12 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Parádna atrakcia: Pri krásnom hrade Stará Ľubovňa vyrástlo atraktívne bludisko, najväčšie v strednej Európe!

Slovensko sa približuje svetu. Tvrdenie, ktorému síce mnohí neveria, ale je to tak. Dôkazom toho je aj bludisko, ktoré majú možnosť navštíviť turisti a priaznivci jemného adrenalínu pri Starej Ľubovni na severovýchode Slovenska. Bludisko určite zaujme nielen veľkých ale aj malých.

Na Slovensku už postavili niekoľko bludísk, a to nielen kukuričných, ale aj zo snehu, takže ľuďom nie je tento druh atrakcie neznámy, ba dá sa povedať, že ho obľubujú malí i veľkí návštevníci. Turisti teraz môžu navštíviť v Starej Ľubovni nielen krásny hrad, ale aj atraktívne bludisko. Viac sa o ňom záujemca dozvie na sociálnej sieti v statuse profilu Viktóriine záhrady a Čertova skala.

Parádna atrakcia: Pri krásnom hrade Stará Ľubovňa vyrástlo atraktívne bludisko, najväčšie v strednej Európe!
Čertova skala, najväčšie prírodné bludisko v strednej Európe zabaví malých aj veľkých návštevníkov. Zdroj: FB / Viktóriine záhrady a Čertova skala

„Učni“ môžu získať atraktívny titul

Prvotná myšlienka vytvorenia mestskej záhrady s bludiskom vznikla v roku 2017, kedy inšpirovaný ľadovým labyrintom v poľskom Zakopanom začal na projekte  pracovať vtedy 22-ročný rodák zo Starej Ľubovne. Viktóriine záhrady sa rozhodol pomenovať po svojej manželke a spolu s rodinou a priateľmi sa mu podarilo nápad po niekoľkých rokoch práce zrealizovať. Záhrady majú rozlohu viac ako 11 000 m2 a nachádzajú sa pri rieke Jakubianka. Verejnosti sú prístupné počas ich otváracích hodín a vstup do areálu je bezplatný. Najväčšiu časť záhrad tvorí bludisko Čertova skala, ktoré je najväčšie svojho druhu v strednej Európe. V priestore záhrad sa nachádza niekoľko rôznorodých zábavných prvkov, ktoré potešia nielen deti, ale aj starších.

Parádna atrakcia: Pri krásnom hrade Stará Ľubovňa vyrástlo atraktívne bludisko, najväčšie v strednej Európe!
Bludisko Čertova skala sa nachádza neďaleko krásneho hradu Stará Ľubovňa. Zdroj: FB / Viktóriine záhrady a Čertova skala

Slovensko je rovnako krásne ako miesta, ktoré chodia v zahraničí obdivovať milióny turistov. Neveríte? Toto VIDEO vás o tom presvedčí

Za lesíkom je rozľahlá lúka, ktorá je určená na rôzne voľnočasové aktivity, napr. piknik, šport či pozorovanie hviezd. Zároveň táto plocha slúži na kultúrne podujatia akými sú koncerty, divadelné vystúpenia alebo letné kino. Najväčšiu časť záhrad tvorí bludisko, okolo ktorého je chodník lemovaný záhonmi kvetov, bylín a rôznych rastlín. Návštevníci si môžu oddýchnuť na drevených vyrezávaných lavičkách pod starodávnymi lampami, ktoré záhradám dodávajú tú správnu romantickú atmosféru. Bludisko Čertova skala ani zďaleka nie je len o nájdení tej správnej cesty von, každý návštevník sa v bludisku stáva učňom, ale len tí najchytrejší môžu získať titul Ľubovnianskeho rytiera alebo Ľubovnianskej dámy. Musí však splniť všetky úlohy, ktoré mu ako učňovi zadajú majstri z povesti o Čertovej skale.

Za nájdenú truhlicu bezplatný vstup

Splnením úloh od majstrov prejaví učeň svoju odhodlanosť a získa všetky dôležité vlastnosti pravého rytiera/pravej dámy. Ak sa mu to podarí, pri východe z bludiska si môže prevziať titul aj s výložkami. Bludisko je rozdelené na 9 častí, každú z nich obýva jeden z deviatich majstrov, ktorí kreatívnymi úlohami učňom odovzdávajú svoje skúsenosti a pomáhajú im nájsť cestu do stredu bludiska, kde ich za odmenu čaká najkrajší výhľad na Ľubovniansky hrad z vyhliadkovej veže – Čertovej skaly. Majstrami sú postavy z povesti o Čertovej skale, ktorá rozpráva príbeh o tom, ako sa musel budúci hradný pán kvôli výstavbe hradu naťahovať s diablom – ten naňho chcel neskôr hodiť balvan, ktorý sa v podobe skalnej ihly nachádza na brehu rieky Poprad neďaleko obce Chmeľnica, jeho abstraktnou kópiou je vyhliadková veža v strede bludiska.

Parádna atrakcia: Pri krásnom hrade Stará Ľubovňa vyrástlo atraktívne bludisko, najväčšie v strednej Európe!
Návštevníci sa hneď pri vchode dozvedia, kde sa nachádzajú. Zdroj: FB / Viktóriine záhrady a Čertova skala

Mesto, ktorému v kráse iba ťažko nájsť konkurenta. Jeho bohatá história siaha až do doby kamennej. TOTO mesto sa oplatí navštíviť

Majstri po bludisku zároveň rozmiestňujú truhlice s pokladom, ktorý môže získať každý učeň. Bludisko je magické miesto, v ktorom sa na rôznych miestach zjavujú truhlice s ukrytým pokladom. Každej časti bludiska vládne jeden majster a ten aj každý deň rozhoduje, v ktorej uličke jeho územia sa v ktorá deň zjaví truhlica s pokladom. Poklad nájde v truhlici iba ten, kto k nej príde v daný deň ako prvý, potom už bude truhlica prázdna až do ďalšieho dňa, kedy sa znova zjaví na inom mieste. Pokladom pre návštevníka bludiska je bezplatný vstup. Návštevník, ktorý nájde truhlicu s pokladom v daný deň ako prvý, dostane pri východe poukaz na bezplatný vstup do bludiska. Každý návštevník má takto šancu na bezplatné vstupné, stačí byť dobrým pátračom a nájsť jednu z deviatich truhlíc ako prvý.

Parádna atrakcia: Pri krásnom hrade Stará Ľubovňa vyrástlo atraktívne bludisko, najväčšie v strednej Európe!
Tí, ktorí úspešne zdolajú najväčšie prírodné bludisko v strednej Európe a zároveň správe zodpovedajú na otázky majstrov, získajú titul Ľubovnianskeho rytiera a Ľubovnianskej dámy. Zdroj: FB / Viktóriine záhrady a Čertova skala

Čísla o bludisku:

Dĺžka uličiek – 3,273 km

Rozloha – 6 400 m2

Počet sadeníc – 20-tisíc

Doba rastu – 3 roky

Výška plota – cca 2 m

Otváracie hodiny záhrad: PO – NE od 10:00 do 20:00 hod.

Vstupné: Dieťa do 5 r. zdarma, dieťa od 5 do 14 r., senior nad 60 r. a ZŤP 5,00 eur, dospelý 8.00 eur, rodinný vstup (2 dospelí + 2 deti) 21,00 eur (za každé ďalšie dieťa 4,00 eurá).

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x