16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Paráda: V Palárikove vytvoria vo výrobnom areáli 850 nových pracovných miest

Situácia so zamestnanosťou u nás je veľmi dobrá a je na úrovni 5,6 percenta, napriek tomu sa môže ešte zlepšiť. A to aj preto, že na južné Slovensko mieri ďalší zamestnávateľ, ktorý tam chce postaviť výrobný areál.

Na prácu sa môžu tešiť v okrese Nové Zámky a okolí, pretože v neďalekom Palárikove chce spoločnosť Vaillant Industrial Slovakia s.r.o. postaviť nový výrobný areál. Stáť by mal v priemyselnom parku Veľké Čiky a slúžiť bude pre výrobu komponentov pre montáž tepelných čerpadiel „vzduch –voda“ a náhradných dielov pre výrobky vyrábané v závode v Trenčianskych Stankovciach. Spoločnosť Vaillant Industrial Slovakia s.r.o., ktorá patrí medzi najväčších svetových producentov v oblasti výroby závesných plynových kotlov a tepelných čerpadiel, už na Slovensku má existujúci výrobný areál v Trenčianskych Stankovciach, v ktorom vyrába komponenty pre oblasť závesných plynových kotlov.

Paráda: V Palárikove vytvoria vo výrobnom areáli 850 nových pracovných miest
V Palárikove chce spoločnosť Vaillant Industrial Slovakia s.r.o. postaviť nový výrobný areál. Zdroj: VAILLANT HP MODULE PLANT PALÁRIKOVO

Investičné náklady sú vyčíslené na asi 130 miliónov eur

Termín začatia a ukončenia výstavby spresní investor v súčinnosti s dodávateľom stavby a technológií. Začiatok výstavby je predbežne naplánovaný na august 2024, pričom ukončenie výstavby by mal byť december 2025. Začiatok prevádzky je plánovaný na marec 2026 a predpokladané investičné náklady sú približne 130 miliónov eur. Uvádza sa to v zámere predloženom na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). V novonavrhovanom výrobnom areáli v Palárikove je plánovaný celkový počet zamestnancov v prevádzke 850, z toho pracovníkov administratívy má byť 151 a vo výrobe 699. Plánovaných je tiež 462 parkovacích miest pre osobné automobily, z toho v administratívnej oplotenej časti ich má byť 16, miest s nabíjaním pre elektromobily a hybridy je plánovaných 46 a pre imobilných ľudí bude k dispozícii 20 parkovacích miest. Počet stojísk autobusov je sedem a pre nákladné automobily 11. Počet stojanov na bicykle v uzamykateľnom objekte má byť 90.

Ján KOŠČ: Skrátenie pracovnej doby nie je utópia, ale NEVYHNUTNOSŤ

Na južnej strane komplexu sa bude nachádzať trojpodlažná 13,5 m vysoká administratívna centrála a hlavný vstup závodu. Na opačnej severnej strane bude vytvárať vertikálnu protiváhu 23 m vysoká hala logistiky. Medzi týmito protipólmi sa ťahá horizontálna nižšia 10,5 m vysoká hmota výrobnej haly. Priestor medzi tromi krídlami administratívno-sociálnej budovy ponúka chránený a príjemný priestor na juhozápad otočeného nádvoria. Tento priestor je vnímaný pri príchode aj odchode zamestnancov, pri pobyte počas prestávok a poskytuje príjemný pohľad na plochy zelených ostrovov s kvalitnými sadovými úpravami a chodníkmi s malou architektúrou z administratívneho krídla aj z kantíny. Výrobný areál Vaillant HP Module Plant Palárikovo bude napojený na cestnú sieť zriadením odbočky z existujúceho kruhového objazdu.

Paráda: V Palárikove vytvoria vo výrobnom areáli 850 nových pracovných miest
Nakupované dielce budú privážané do výrobného areálu nákladnou automobilovou dopravou, prevažne kamiónovou dopravou. Zdroj: VAILLANT HP MODULE PLANT PALÁRIKOVO

Na príjem materiálu bude k dispozícii jednopodlažná hala výrobnej časti so zastavanou plochou 4 780 m² s pôdorysom 49,20 x 97,15 m, pre sklad materiálu bude k dispozícii jednopodlažná hala výrobnej časti so zastavanou plochou 8 275 m² s pôdorysom 49,20 x 168,05 m. Výrobná hala bude jednopodlažná so zastavanou plochou 26 196 m² s pôdorysom 120,55 x 217,30 m. Sklad expedície bude tiež jednopodlažná hala výrobnej časti so zastavanou plochou 2 646 m² s pôdorysom 24,35 x 108,67 m. Administratívno-sociálnu budovu bude tvoriť prevádzkový celok troch výškovo a konštrukčne odlišných krídiel s pôdorysom otvoreného U. Dominantná bude práve trojpodlažná budova Bloku administratívy so zastavanou plochou 1 316 m². Lichobežníková vstupná hala bude mať čelnú presklenú fasádu kolmú na krídlo administratívy, do ktorého voľne prechádza. Celková zastavaná plocha budovami bude 52 525 m². Činnosťou pri stavbe ani neskoršej prevádzke nedôjde k narušeniu záujmov ochrany prírody a krajiny.

Paráda: V Palárikove vytvoria vo výrobnom areáli 850 nových pracovných miest
Plánovaných je tiež 462 parkovacích miest pre osobné automobily, sedem stojísk pre autobusy a jedenásť pre nákladné automobily. Zdroj: VAILLANT HP MODULE PLANT PALÁRIKOVO

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x