26.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Pamätáte si Jadranku? Ešte stále spieva a vek, na rozdiel od iných, netají

Po štyroch rokoch zavítala v sobotu so svojím temperamentným repertoárom Jadranka opäť do Jasovej,  do Sympathy, kde sú združení dôchodcovia a tí ju privítali obrovským potleskom.

Napokon, prišla medzi priateľov, aj keď samozrejme zopár sa ich vymenilo. Na improvizovanom pódiu ju privítala Marieta Prehodová, ktorá zistila, že večer má Jadranka vystúpenie v susednej dedine, tak nezaváhala a pozvala ju na popoludnie medzi miestnych dôchodcov do Jasovej.

Pamätáte si Jadranku? Ešte stále spieva a vek, na rozdiel od iných, netají

Navštevuje rôzne zariadenie, nielen koncertné sály

Pre Jadranku návšteva domova dôchodcov nie je žiadnou novinkou ani výnimkou. „Robíme akcie rovnako pre domovy dôchodcov, nemocnice, aj množstvo charitatívnych koncertov,“– spustila rozprávanie sympatická speváčka po koncerte pri kávičke. „Jazdíme aj do detských domov, pre postihnuté deti, človek má pocit, že príde do domova a očakáva smutných ľudí, ale napríklad aj dnes tu ľudia vstávali zo stoličiek, tancovali bavili sa, nesmierne ma nabili energiou, obohatili a myslím, že už sme si chýbali. Majú tu krásny priestor, vynovili si miesto na koncerty, tak verím, že sem zavíta viacero umelcov. “

Pamätáte si Jadranku? Ešte stále spieva a vek, na rozdiel od iných, netají

Zaujímalo nás, či pociťuje nárast vystúpení po pandémii ako poliatie živou vodou a samozrejme je toho veľa? „Veľa bolo pred dvoma rokmi,“ konštatuje Jadranka. „To sme naozaj vystupovali aj 5-krát v týždni, ale teraz sme vďační aj za dve a som za to rada, pretože sa priznávam, neviem ako by som zvládla 5, lebo cítim že sme doma spohodlneli. Aj keď som športovala, neustále cvičím, ale päť vystúpení by ma možno odrovnalo, takže dobre je ako je.“

Oslava narodenín s miernymi zmenami

Jadranka svoje vek nikdy netajila, roky neskrývala, a tak sa nám priznala, že tento rok ju čaká polojubileum, ktoré ani nemôže nijako otočiť, pretože spredu i zozadu –  stále to bude 55 a deň „D“ bude 12.júla. Chystá nejaké veľkolepé oslavy, lebo okrúhlu 50 slávila veľkým koncertom v Zrkadlovom háji v Bratislave a recepcia trvala… no riadne dlho. „Plány boli na Jadranka TOUR 22, lebo som 22 rokov na scéne ako speváčka, ale začalo sa všetko rozbiehať chaoticky, neskoro sme sa spamätali s organizáciou koncertov,“ – prezrádza Jadranka. „Nabrali sme spontánne vystúpenia, ktoré prišli do ponuky a tak kdekoľvek vystupujem, aj tu v Jasovej, hovorím si Jadranka TOUR 22,  lebo toľko sa pohybujem na scéne ako speváčka.

Pamätáte si Jadranku? Ešte stále spieva a vek, na rozdiel od iných, netají

Na javiskách som inak 30 rokov ako moderátorka, rosnička a účinkovala som aj s mnohých estrádnych scénkach, ale spievam 22 a budem mať 55. Priznám sa, korona ma naučila aj pokore a dokonca som uvažovala, či by som neoprášila pôvodné povolanie,  kedy som robila laborantku, predstavujem si biely plášť a skúmavky (úsmev). Možno cez týždeň by som takto a cez víkend by som spievala, napokon ten dôchodok si treba zaslúžiť, len či by som už v mojom veku nevypľula dušu. Aj keď je pravda, presťahovala som sa z Bratislavy do môjho domu na dedine a chýbajú mi ľudia, je to tam také tiché, tak uvidíme.“

Nové – štrnáste CD na obzore

Jadranka však cez pandémiu rozhodne nezaháľala a čas voľna využila na prípravu nového, v poradí štrnásteho CD albumu. „Pomaly je hotové, rozbieham sa pomalšie a priznám sa neviem, kedy ho dáme von,“ – hovorí speváčka. „Bude na ňom všeličo, aj naši autori aj Balkán, desať vecí je hotových, ale priznám sa, neponáhľam sa s tým von, tak ani neviem, či to bude tento rok alebo až na jar, s každou pesničkou sa doslova hrajkám.“

Pamätáte si Jadranku? Ešte stále spieva a vek, na rozdiel od iných, netají

No a na záver nášho stretnutia, kedy doslova a do písmena roztancovala dôchodcov v Jasovej, napokon treba pozrieť fotografie a video, vyslovila želanie: „Dúfam, že sa čoskoro stretneme tu v Jasovej, a poprosím, žiadne chmúrne myšlienky, že ja tu už nechcem byť, lebo otec ma s tým neustále vytáča, keď hovorí, že on už „presčasuje“ na tomto svete a pritom je to švihák lázeňský. Takže nabudúce, keď sem prídem, dúfam, že skôr ako o štyri roky, všetkých do nohy chcem vidieť.“ Veľká vďaka patrí vedeniu domova Sympathy, ktoré poskytuje svojim klientom aj podobné radovánky. Na záver po dobrom speve a tanci čakalo na domácich pohostenie v podobe pagáčov a punčových koláčikov a všetci len skonštatovali že toto sobotné popoludnie sa naozaj vydarilo.

Text, foto a video: Anna Olvecká

Pamätáte si Jadranku? Ešte stále spieva a vek, na rozdiel od iných, netají

Na spoločnej fotografi zamestnanci Sympathy, ktorí sa starajú o svojich dôchodcov aj kultúrne aj po každej stránke zprava: Radka Gajdošíková, Eva Kollárová -hlavná sestra, Silvia Szerencsésová – sestra, Veronika Samuelová -opatrovateľka, Terézia Kurčová(volajú ju Ivetka)-opatrovateľka, Lenka Ruženská-opatrovateľka, Róbert Oršulík- poverený riadením, Marieta Prehodová-sociálna pracovníčka, Eva Fraštacká upratovačka.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články