13.1 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Oslávte Olympijský deň v Nitre, zašportujte si a dobre sa zabavte

Dobrá zábava, známi športovci na čele s Anastasiou Kuzminovou a hokejistami HK Nitra, viacero športovísk, prezentácia športov, atrakcie a zaujímaví účinkujúci. To všetko na jednom mieste v piatok 16. júna na futbalovom štadióne pod Zoborom v Nitre. Obyvatelia a obyvateľky Nitry, malí i veľkí, majú šancu osláviť celosvetový Olympijský deň, zašportovať si, dobre sa zabaviť a prežiť zaujímavý deň. Bohatý program prináša Slovenský olympijský a športový výbor za výdatnej podpory Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Deti z materských, základných a stredných škôl z Nitry a celého Nitrianskeho samosprávneho kraja si predpoludním na okruhu v areáli štadióna pod Zoborom zasúťažia o ceny v Behoch Olympijského dňa.

Župan Branislav BECÍK: Zamestnanec úradu musí pracovať v PROSPECH občanov a nie vo svoj vlastný

Atraktívny popoludňajší program doplnený o koncerty

Deň plný športu bude pokračovať popoludní od 15.00 h programom pre širokú verejnosť. Pozvané sú naň celé rodiny, mladší i starší. Návštevníci si počas celého dňa budú môcť vyskúšať rôzne športové disciplíny – korfbal, lukostreľbu, futbal, motorizmus, gymnastiku, karate, lyžovanie, hádzanú, volejbal bedminton či orientačné športy. Zaujímavý program a rôzne odmeny ich čakajú aj v stánkoch Slovenského olympijského a športového výbor, Antidopingovej agentúry SR, Vojenského športového centra Dukla, Športového centra polície či Národného športového centra.

Okrem stánkov a rôznych športovísk budú čakať na návštevníkov futbalového štadióna v Nitre aj ďalšie zaujímavé atrakcie a program. S ukážkami svojej techniky vystúpia hasiči, nebudú chýbať sokoliari či šermiari. Na hlavnom pódiu sa uskutočnia koncerty – deti roztancuje Dúhalka, starších zasa Martina Schindlerová.

Úspešní športovci pod Zoborom

Návštevníci stretnú na oslavách Olympijského dňa aj množstvo športovcov vrátane olympijských medailistov na čele s trojnásobnou zlatou medailistkou zo ZOH Anastasiou Kuzminovou. Od každého z nich a tiež od nitrianskych hokejistov môžu účastníci a účastníčky podujatia získať na autogramiáde podpis a urobiť si spoločnú fotografiu. Aj popoludní bude súčasťou programu nesúťažný Beh Olympijského dňa pre každého. Viac informácií nájdete na webe www.olympic.sk/odnitra

Oslavy Olympijského dňa organizuje Slovenský olympijský a športový výbor v spolupráci s úradom Nitrianskeho samosprávneho kraja. Behy Olympijského dňa sú organizované od roku 1987. Vďaka podpore olympijských klubov, škôl či športových subjektov sa každý rok darí zorganizovať širokú paletu podujatí a aktivít, ktoré dôstojným spôsobom pripomínajú nesmrteľnú olympijskú myšlienku.

„Som nesmierne rád, že sa náš kraj posúva vpred aj v oblasti športu. V júni nás čaká prvé veľké podujatie v rámci spolupráce Slovenského olympijského a športového výboru a Nitrianskeho samosprávneho kraja určené širokému spektru obyvateľov nášho kraja. Chceme ním rozhýbať nielen deti, mládež, či rodiny, ale aj samotné športové dianie v kraji a tento impulz udržať ďalšími pravidelnými aktivitami,“ povedal nitriansky župan Branislav Becík.

História Olympijského dňa

Olympijský deň sa vo svete oslavuje od roku 1948 ako pripomienka prijatia rozhodnutia o založení novovekých olympijských hier a ustanovenia Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Obe udalosti sa odohrali 23. júna 1894 na univerzite Sorbonna v Paríži. V roku 1978 MOV zahrnul do Olympijskej charty odporúčanie, aby všetky národné olympijské výbory podporili túto iniciatívu a každý rok zorganizovali podujatia na oslavu Olympijského dňa, za ktorý je vyhlásený 23. jún.

Slovenský olympijský a športový výbor sa každý rok zapája do osláv Olympijského dňa. Behy Olympijského dňa sú organizované od roku 1987. Vďaka podpore olympijských klubov, škôl či športových subjektov sa každý rok darí zorganizovať širokú paletu podujatí a aktivít, ktoré dôstojným spôsobom pripomínajú nesmrteľnú olympijskú myšlienku.

„Olympijský deň je oslavou olympizmu, životnej filozofie, vyvážene spájajúcej telesnú zdatnosť, vôľu a ducha. Je vynikajúcim prostriedkom na povzbudenie všetkých ľudí, aby viedli zdravý a aktívny život. Na základe olympijských hodnôt „Uč sa, hýb sa, objavuj! Spoločne pre lepší život!“ sa žiaci a študenti materských, základných a stredných škôl v SR zapájajú do športových, kultúrnych a vzdelávacích súťaží a aktivít,“ povedala riaditeľka oddelenia olympizmu Slovenského olympijského a športového výboru Ivana Motolíková.

PROGRAM OLYMPIJSKÉHO DŇA 2023 V NITRE

9.00 – 12.00 Olympijský deň pre materské, základné a stredné školy (Beh Olympijského dňa, športoviská, atrakcie)

10.00 Slávnostné otvorenie

15.00 – 19.00 Sprievodný program pre verejnosť

15.00 Otvorenie

15.30 Autogramiáda športovcov – olympionikov a hokejistov HK Nitra

16.00 koncert Dúhalka

17.00  Beh Olympijského dňa

17.30 koncert Thia Vittek

18.15 koncert Martina Schindlerová

(ts, fb)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x