24.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Online žiadosti na obnovu domov je potrebné poslať SAŽP do 15 dní

Online žiadosti na obnovu rodinných domov je potrebné vytlačiť, podpísať a spolu s povinnými prílohami poslať Slovenskej agentúre životného prostredia (SAŽP). Treba tak spraviť do 15 dní. Pre TASR to uviedla PR manažérka sekcie plánu obnovy SAŽP Renáta Gešvantnerová.

„Ak disponujete elektronickým podpisom, uložený formulár elektronicky podpíšte a spolu s prílohami odošlite do e-schránky SAŽP,“ radí Gešvantnerová. V prípade, že záujemca o obnovu požiadal o príspevok už v pilotnej výzve, je podľa nej potrebné pôvodnú žiadosť stiahnuť formou späťvzatia a následne podať novú. „Ak tak neurobíte, vaša žiadosť bude, žiaľ, zamietnutá z dôvodu porušenia podmienky opakovaného poskytnutia prostriedkov mechanizmu,“ podotkla.

S každým žiadateľom, ktorý splní podmienky, uzavrie agentúra zmluvu na maximálny príspevok 19.000 eur, ktorý mu rezervuje. Výška príspevku sa odvíja od toho, koľko primárnej energie ušetrí. Ak chce žiadateľ získať maximálnu možnú výšku finančného príspevku, potrebuje obnovou ušetriť viac ako 60 percent primárnej energie, priblížila Gešvantnerová.

K podaniu žiadosti nepotrebuje záujemca energetický certifikát, stačí ho poslať do troch mesiacov po podpise zmluvy.
„Napriek tomu odporúčame osloviť napríklad stavebného inžiniera, ktorý má oprávnenie vydávať energetický certifikát alebo vypracovať projektové energetické hodnotenie. Budete mať istotu, že ušetríte minimálne 30 percent energie, a tak splníte základnú podmienku výzvy,“ skonštatovala.

SAŽP zároveň poukázala, že doklady zo stavebného úradu súvisiace s rekonštrukciou jej netreba posielať. Odporúčame ich však hneď na začiatku vybaviť, aby záujemcovia neporušili stavebný zákon. „Svoj dom odfoťte zo štyroch strán ešte pred obnovou a následne po realizácii, fotodokumentácia je potrebná aj k zariadeniam, ktoré vymieňate,“ uviedla Gešvantnerová.

Agentúra odporúča odovzdať staré drevené okná na zbernom dvore, prípadne sa treba riadiť všeobecným záväzným nariadením obce o nakladaní s odpadom. Potvrdenie o recyklácii odpadu si má záujemca uchovať pre prípad kontroly. Odložiť by si mal aj bločky a faktúry za materiál, aj keď obnovu domu robí svojpomocne. „Nemusíte ich predkladať so žiadosťou o platbu. No môžete ich potrebovať pre kontrole, ktorá môže projekt preveriť najneskôr do 31. augusta 2031,“ vysvetlila PR manažérka.

Tretiu výzva zameranú na obnovu starších rodinných domov financovanej z plánu obnovy uzavrela SAŽP 24. apríla. Prijala 10.000 žiadostí. Vyčlenených je na ňu 190 miliónov eur.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x