24.1 C
Nitra
utorok, 21 mája, 2024

Lekár Sabaka zažaloval politika Uhríka: Súd ROZHODOL

Lekár Peter Sabaka pred časom oznámil, že proti šíreniu nepravdivých informácií v súvislosti s jeho osobou sa bude brániť súdnou cestou. Podal teda žalobu na politika Milana Uhríka.

Peter Sabaka žaloval Uhríkove vyjadrenie na facebooku zo dňa 22.9.2021. Vtedy slovenský europoslanec a šéf strany Republika napísal status, v ktorom komentoval finančnú odmenu lekára Sabaku, ktorú získal s cenou J.M. Hurbana. „28- tisíc eur ako tichá odmena lekárovi Sabakovi za verejné schvaľovanie nezmyslených Covid obmedzení. Áno, celé to Covid šialenstvo na Slovensku je najmä o peniazoch. MOMky, vakcíny, provízie a odmeny,“ uviedol Uhrík. Okrem iného uviedol aj to, že „starí skúsení lekári, ktorí kritizujú nezmyslené vládne postupy a prihlúple Mikasove obmedzenia sú umlčiavaní, osočovaní a vyčleňovaní zo spoločnosti. A mladí šplhúni, ktorí si na Covide chcú vybudovať kariéru a ktorí v médiách poslušne rapkajú, čo im vrchnosť povie, si prídu na desaťtisícové odmeny.“

Lekár Sabaka zažaloval politika Uhríka: Súd ROZHODOL
Zdroj: Fb

MUDr. Peter Sabaka sa obrátil na súdy, pretože podľa vlastných slov považuje za neprípustné, ak sa zdravotník a učiteľ stane terčom nepravdivého ohovárania v záujme politického boja. „Obzvlášť ak nepravdy takto šírené môžu podkopávať naše snahy v boji s pandémiou. Hnevá ma to a myslím si, že by s tým mal niekto niečo robiť. A na koľko si myslím, že hnevať sa, ale nič neurobiť nestačí, rozhodol som sa konať a bojovať,“ uviedol pre topky.sk. Žaloba na Uhríka súvisí s cenou J. M. Hurbana, ktorú Petrovi Sabakovi udelil predseda parlamentu Boris Kollár za prácu na klinike, kde sú hospitalizovaní pacienti s ťažkým priebehom ochorenia Covid-19. Táto cena je spojená s finančnou odmenou 28-tisíc eur. Uhrík sa vyjadril, že Sabaka dostal odmenu za schvaľovanie pandemických opatrení. Mudr. Sabaka tiež žaloval ďalší status Milana Uhríka zo dňa 18.10. 2021, keď europoslanec uviedol, že „od Milana Mazureka pýta financmajster Sabaka zase 20 000 eur, lebo Miňo ho v lete nazval „covidovým prorokom“.“ K tomuto statusu zverejnil tiež video.

Lekár Sabaka zažaloval politika Uhríka: Súd ROZHODOL
Milan Uhrík (vľavo) a právnik Dalimír Solčanský môžu byť s rozhodnutím nitrianskej okresnej sudkyne spokojní. Foto: hď

Peter Sabaka v žalobe tvrdil, že zverejnenými statusmi a videom došlo k neoprávnenému zásahu do práva žalobcu na ochranu osobnosti. Žiadal, aby žalovaný (Uhrík) natrvalo vymazal spomínané príspevky a všetky textové komentáre prislúchajúce k tomuto príspevku, do troch dní od právoplatnosti rozhodnutia súdu. Zároveň žiadal, aby sa mu Milan Uhrík na svojom profile na facebooku trikrát po sebe verejne ospravedlnil a uviedol, že oba príspevky obsahovali nepravdivé a difamujúce tvrdenia. Doc. MUDr. Peter Sabaka tiež žiadal, aby súd žalovanému zakázal do 48 hodín od zverejnenia ospravedlňujúceho príspevku zverejniť na profile Milan Uhrík Republika iný príspevok. Žiadal tiež zaplatiť nemajetkovú ujmu vo výške 28.000 eur.

Žalobca, MUDr. Peter Sabaka týchto žalôb (potom za iné výroky) podal na OS NR viac, toto je prvé rozhodnutie vo veci samej.

Dnes v Nitre o kauze rozhodoval Okresný súd. Ten rozhodol, že Milan Uhrík sa musí Mudr. Sabakovi verejne na fb ospravedlniť za oba zverejnené statusy, trikrát v rozpätí troch tyždňov a vymazať žalované statusy spolu s komentármi. Zvyšok žaloby, teda nemajetkovú ujmu vo výške 28.000 eur v prospech MUDr. Petra Sabaku, sudkyňa Okresného súdu v Nitre zamietla. Správu budeme aktualizovať. Milan Uhrík si rozsudok prišiel vypočuť osobne, MUDr. Peter Sabaka osobne do Nitry na vyhlásenie rozsudku neprišiel.

Aktual: Rozsudok zatiaľ právoplatný nie je, obe strany sa môžu voči nemu odvolať do 15 dní od jeho doručenia.

(nn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x