24.1 C
Nitra
sobota, 25 mája, 2024

OĽANO: Chce zrušiť daň z príjmu matkám s maloletými deťmi a mladým do 25 rokov

Matky a mladí bez daní. Taký je voľný názov legislatívneho návrhu, ktorý hnutie OĽANO predložilo na rokovanie Národnej rady (NR) SR a ktorým chce od dane z príjmu oslobodiť matky s deťmi do 15 rokov a mladých daňovníkov do 25 rokov. Na sobotňajšej tlačovej konferencii návrh predstavil líder OĽANO Igor Matovič.

„Cieľom je odstrániť krivdu, že ženy, ktoré sa rozhodli stať matkami, majú výrazne nižšie platy ako muži alebo ženy bez detí. Rovnako je zámerom nášho návrhu motivovať mladých ľudí ostať na Slovensku, v krajine žiť a pracovať,“ zdôvodnil legislatívnu iniciatívu.

Priznal, že v prípade daňového oslobodenia matiek návrh zatiaľ nerieši komplikovanejšie situácie, ako napríklad adoptované dieťa alebo dieťa, o ktoré sa po smrti matky stará otec. „Sme otvorení tieto veci doriešiť v druhom čítaní,“ deklaroval Matovič.
Čistý finančný dosah opatrenia na štátny rozpočet odhadol na 500 miliónov eur. Zdroje naň chce nájsť zrušením stropov na platenie sociálnych odvodov, ďalším pritvrdením postihov daňových podvodov.

Návrh zákona, ktorý OĽANO v piatok (14. 4.) predložilo na rokovanie NR SR, ráta s tým, že oslobodenie od dane z príjmu bude v oboch prípadoch limitované hranicou výšky príjmu 2000 eur. „V prípade vyššieho príjmu už bude potrebné daň z príjmu platiť,“ vysvetlilo OĽANO.

Dočasne poverený premiér Eduard Heger nechcel bližšie komentovať Matovičov návrh, odvolal sa na to, že nepozná jeho detaily. Myslí si však, že matkám s deťmi by prioritne pomohla možnosť mať flexibilný pracovný čas.

Bývalý koaličný partner OĽANO, strana SaS sa k prezentovanej iniciatíve vyjadrila stručne. „Nevidíme žiadny dôvod sa tým zaoberať, venovať sa kampani Igora Matoviča,“ uviedli liberáli.

Bývalý ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a v súčasnosti člen mimoparlamentnej strany Hlas-SD Michal Kaliňák upozornil, že Matovičov návrh by v prípade schválenia obral mestá, obce i kraje o ďalšie stovky miliónov eur. Naráža tým na fakt, že samosprávy dostávajú podielové dane práve z výnosov z daní príjmov fyzických osôb, ktorý by bol nižší, čo by mestá i obce nútilo zužovať rozsah služieb, alebo ich zdražovať. „Táto atómovka je zmenkou, ktorú na konci dňa zaplatia ľudia na daniach a poplatkoch,“ napísal Kaliňák na sociálnej sieti.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x