13.1 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

Od výbuchu vo VOP Nováky uplynulo 16 rokov, obete si pripomenuli spomienkou

Od tragického výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky, ktorý si vyžiadal osem ľudských životov, uplynulo vo štvrtok 16 rokov. Obete si popoludní pripomenula verejnosť pietnou spomienkou pri miestnom pamätníku v Parku Štefana Moyzesa.

Tragický výbuch, pri ktorom zahynula dcéra, si denne pripomína Emília Vačková. Jej dcéra by dnes podľa jej slov už bola babičkou. „Chýba nám veľmi, vnúčatám i mojim pravnúčatám,“ podotkla. Vačková verí, že vinníci za výbuch budú potrestaní.

„Tragédia, ktorá sa stala pred 16 rokmi, sa nezmazateľne zapísala do našich myslí a dejín nášho mesta. Má svoje miesto medzi kapitolami, ktoré už navždy budeme považovať a označovať ako smutné a bolestivé,“ uviedol vo svojom príhovore primátor Branislav Adamec.

Umelá inteligencia predpovedá do roku 2100 šokujúci scenár. TAKTO vraj skončí Slovensko

Možno si ľudia niekedy so smútkom podľa neho hovoria, aká zbytočná a nezmyselná smrť ôsmich ľudí to bola a je to tak. „Práve neopakovanie chýb, ktoré k tejto smrti viedli, nedopustenie nezodpovednosti, odpor voči zbraniam a vojnám, to by sme si mali odniesť ako východisko a poučenie. To poučenie by malo byť o to cennejšie, že bolo vykúpené najvyššou cenou – ľudskými životmi,“ dodal.

„Ani 16 rokov nedokáže v našich srdciach po zosnulých príbuzných či kolegoch vyplniť prázdne miesto. Spomíname na nich s vďakou, úctou a nikdy nezabudneme,“ podotkol generálny tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR Peter Kozák.

Tragickým výbuchom vo VOP Nováky sa zaoberal od roku 2012 prievidzský okresný súd, ten v septembri 2020 dvoch zo štyroch bývalých manažérov uznal za vinných z prečinu všeobecného ohrozenia. Rozsudok nie je právoplatný, kauzou sa bude zaoberať Krajský súd v Trenčíne v júni tohto roka. Spis mu predložil okresný súd v marci 2020.

Explózia presne nezisteného množstva výbušnej látky, ku ktorej došlo 2. marca 2007, spôsobila deštrukciu delaboračnej haly a usmrtila osem pracovníkov. Mnohopočetné vážne zranenia utrpel jeden zamestnanec a ďalších 20 malo ľahšie zranenia. Spôsobená škoda na majetku VOP, ako aj ďalšom hnuteľnom a nehnuteľnom majetku, sa dostala na viac ako dva milióny eur.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x