3.1 C
Nitra
sobota, 28 januára, 2023

Od 1.4. sa musí za ruský plyn platiť v rubľoch, čo nás čaká?

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, na základe ktorého budú musieť zahraniční odberatelia platiť za ruský plyn od 1. apríla v rubľoch. Ak sa platby nezrealizujú, kontrakty sa zastavia, informoval dnes portál teraz.sk.

Putin v televíznom prejave uviedol, že ten, kto bude chcieť chcieť nakúpiť ruský plyn, bude si musieť otvoriť v ruských bankách účty v rubľoch. Z týchto účtov sa od zajtra budú realizovať platby za dodávky plynu.

Od 1.4. sa musí za ruský plyn platiť v rubľoch, čo nás čaká?

Putin oznámil plány na platby za dodávky plynu v rubľoch už pred týždňom a táto informácia sa okamžite odrazila na kurze rubľa. Kurz meny, ktorý sa po invázii Ruska na Ukrajinu prepadol na historické minimum, išiel po oznámení ruského prezidenta výrazne nahor. Západné vlády a firmy však takúto požiadavku odmietli s tým, že ide o porušenie kontraktov, keďže v rámci nich sú platby stanovené v eurách alebo dolároch.

Na požiadavku ruského prezidenta Vladimira Putina, aby „nepriateľské“ krajiny, to znamená aj Slovensko, platili za ropu a plyn rubľami, reagoval aj Richard Sulík.

„Čo sa týka ruskej medializovanej požiadavky na platby za dodávku plynu v rubľoch, SPP marcovú faktúru zaplatil v eurách tak, ako je dohodnuté v zmluve,“ vysvetlil vicepremiér. Zároveň zdôraznil, že Slovensko plne podporuje spoločný postup členských krajín EÚ vrátane jednotného nákupu plynu pre celú Úniu.

Zimnú vykurovaciu sezónu zvládlo Slovensko bez obmedzovania dodávok zemného plynu a od piatka (1. 4.) sa začnú plniť zásobníky na ďalšiu zimu. K zníženiu energetickej závislosti od Ruska by mali prispieť aj dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG). Po skúšobnej dodávke prvého tankeru pre štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP) začiatkom marca sa pripravuje ďalšia dodávka a Slovensko plánuje dodávky LNG zintenzívniť. Uviedol to minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Zásobu ropy má Slovensko v súčasnosti na 120 dní, pričom zo zákona musia byť na úrovni minimálne 90 dní. Ďalšie zásoby ropy má aj rafinéria Slovnaft a Transpetrol. V prípade, ak by došlo k prerušeniu dodávok ropy z Ruska, má Sulík písomný prísľub spoločnosti Slovnaft, že bude dovážať potrebnú ropu cez ropovod Adria.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články