16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Obyvateľom by mohlo pribudnúť právo účasti na zasadnutiach KONTROLNÝCH aj VÝKONNÝCH orgánov

Poslanci OĽANO predložili do Národnej rady (NR) SR dve novely zákona o obecnom zriadení. Jedna sa týka zvyšovania transparentnosti a zasadnutí zastupiteľstva. Druhá mieni upraviť sistačné právo, teda právo veta predsedu kraja, primátora a starostu voči uzneseniam zastupiteľstva.

„V oblasti kompetencií obecného zastupiteľstva a poslancov návrh zákona rozširuje okruh osôb, ktoré je poslanec oprávnený počas rokovania obecného zastupiteľstva interpelovať, tiež sa rozširuje okruh osôb, od ktorých poslanec a obecné zastupiteľstvo môžu požadovať informácie a vysvetlenia,“ píše sa v dôvodovej správe. Predkladatelia argumentujú snahou o väčšiu otvorenosť samospráv.

100 dní Hattasa vo funkcii: Hlúpa ignorácia a žiadne odpovede, toto je NÁŠ primátor?

Poslanci navrhujú upraviť povinnosti obcí v oblasti zverejňovania. Obyvateľom by mohlo pribudnúť právo účasti na zasadnutí výborov a komisií ako výkonných, kontrolných, iniciatívnych a poradných orgánov. Získať by mohli aj právo byť informovanými o činnosti orgánov samosprávy obce, nakladaní s majetkom obce, hospodárení obce a všetkých dôležitých skutočnostiach týkajúcich sa samosprávy a právnických osôb zriadených alebo založených obcou alebo právnických osôb, v ktorých má obec majetkový podiel.

Čo sa týka práva veta predsedu samosprávneho kraja, primátora a starostu voči uzneseniam zastupiteľstva, upraviť by sa mohlo tak, aby každý z týchto orgánov mal v procese práva aj povinnosti s aktívnym zapojením prokuratúry a prípadným ukončením spornej veci až na Najvyššom správnom súde (NSS) SR.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x