23.1 C
Nitra
štvrtok, 19 septembra, 2024

Občiansko-demokratická platforma vyzýva na spoluprácu. SaS: Nech vyzvú na odchod Igora Matoviča!

Poslanci a poslankyne Občiansko-demokratickej platformy vyzývajú demokratickú časť politického spektra na spoluprácu v záujme zachovania vlády Eduarda Hegera. Uvedomujú si zodpovednosť za budúcnosť Slovenska a hrozby nástupu extrémistických síl. Prvoradý cieľ vidia v upokojení situácie a v rokovaniach o tom ako vzniknutý stav riešiť. „Argumenty na pád vlády považujeme za nedostatočné a postavené na vode. Ak padne vláda, ľudia budú mať opäť vianočné sviatky zahltené politikou. Musíme si tiež uvedomiť, že rizikom pre Slovensko je návrat mafie a extrémizmu,“ upozorňuje poslankyňa Anna Mierna.

„Poslanci Občiansko-demokratickej platformy podporujú vládu a Eduarda Hegera. Vyjadríme to aj v hlasovaní,“ hovorí poslanec Róbert Halák. „Chceme zjednotiť demokratov, ktorí zvažujú, ako sa pri hlasovaní zachovajú a zabrániť tak katastrofickým scenárom.“

Nezaradený poslanec Martin Klus navrhuje, aby sa po skončení rozpravy prerušilo rokovanie o vyslovení nedôvery vláde a hlasovalo sa až v januári. „Od navrhovateľov sme počuli, že riešením situácie môže byť rekonštrukcia vlády. Potrebujeme viac času, aby sme sa o tejto ich predstave mohli porozprávať. Stojíme tu ako ľudia, ktorí veria v demokraciu, ktorí nechcú pád vlády a predčasné voľby s predpokladným tragickým výsledkom.“

Nezaradený poslanec Juraj Šeliga ponúka sprostredkovanie dohody medzi politickými lídrami koalície a SaS. „Všetkým demokratom hovoríme stop, zastavme sa. Sme pripravení byť mediátormi a mostom, aby sa demokrati mohli dohodnúť. Richard Sulík v rozprave povedal, že existuje možnosť vytvorenia vlády Eduarda Hegera 2.0. Vytvorme priestor pre spoločné rokovania. Je lepšie zatiahnuť ručnú brzdu na poslednú chvíľu, ako potom sledovať nástup Smeru a Hlasu.“

Iniciatívu víta aj nezaradený poslanec Ján Mičovský. „Som presvedčený že musíme odstrániť čierno – biele videnie sveta, ktoré politici tak radi používajú. Riešením tohto nesprávneho videnia je priznať si chyby. Naša iniciatíva má schopnosť tento závažný krok urobiť a vyvodiť potrebné riešenia.“

Minister životného prostredia Ján Budaj upozorňuje, že súčasná kríza sa začala osobným sporom, z ktorého sa stal stranícky spor, až napokon vládna kríza, ktorá smeruje do krízy štátu. V neuveriteľne riskantnej geopolitickej situácii, kedy sme cieľom nepriateľstva Ruskej federácie, máme stratiť aj vládnu stabilitu. To môže smerovať k rozpadu štátu. „Zlyhaní demokratov už bolo priveľa. Historicky sa posledných 20 rokov všetky vlády demokratov rozpadli. Táto skupina poslancov vykročila na cestu dohody a ukončenia sporov. Tento moment môže byť prelomový, varujeme, že po hlasovaní o nedôvere vláde už nebude nič rovnaké, ako je dnes. Varujeme, že po predčasných voľbách môže nastať oklieštenie demokracie, ako predtým varovala aj prezidentka Čaputová. Musíme dodržať sľuby, ktoré sme dali voličom, a umožniť im, aby vláde po 4 rokoch vystavili účet za prácu a nie za intrigy a politikárčenie.“

SaS: Odloženie hlasovania je odložením problému


Strana Sloboda a Solidarita (SaS) by od občianskodemokratickej platformy očakávala, že vyzvú Igora Matoviča na odchod a na rekonštrukciu vlády, pretože odloženie hlasovania je odložením problému a nie jeho riešením.

„Je úsmevné žiadať o odloženie hlasovania o dôvere vlády Eduarda Hegera. Opakovane počúvame o červených čiarach pána Budaja a Juraja Šeligu, avšak v realite ich viackrát popreli. Utorkové hlasovanie ukáže, kto podporuje túto vládu. Priestor na rokovanie bol od 6. júla, avšak doteraz nebol nikto z občianskodemokratickej platformy schopný pomenovať, čo je najväčší problém tejto vlády. Odmietame preto ďalej traumatizovať spoločnosť,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články