10.1 C
Nitra
utorok, 20 februára, 2024

Občiansko-demokratická platforma OĽANO presadila viac peňazí pre samosprávy

Poslankyniam a poslancom Občiansko-demokratickej platformy sa v súvislosti so zvýšením daňového bonusu podarilo docieliť prijateľný kompromis medzi vládou a samosprávami na kompenzáciách pre obce a mestá. „Oceňujeme konštruktívny prístup ministerstva financií, ktoré aj na základe požiadavky platformy vyčlenilo pre samosprávy viac peňazí,“ uviedla Monika Kozelová.

Navrhovaná kompenzácia vo výške 230 miliónov eur sa po vznesení požiadavky Občiansko-demokratickej platformy zvýšila o 100 miliónov eur. Okrem toho vláda vyčlení ďalších 200 miliónov eur na kompenzácie v dôsledku zvýšených cien energií. Občiansko-demokratická platforma garantovala rokovanie medzi vládou a samosprávami ešte pred schvaľovaním štátneho rozpočtu, k čomu aj došlo a obe strany našli prijateľný kompromis.

„Dnešným hlasovaním sme ukázali, že slušné a trpezlivé rokovania majú zmysel. Vďaka našej iniciatíve budú môcť samosprávy naďalej poskytovať služby pre svojich občanov a dopady na ich rozpočty nebudú katastrofálne,“ povedala po hlasovaní poslankyňa Anna Mierna. „Zároveň rodiny s deťmi dostanú adresnú pomoc na prekonanie následkov energetickej krízy a inflácie.“

Parlament má dnes hlasovať aj o znížení DPH pre niektoré oblasti. Vzhľadom na to, že tento návrh sa neočakávane objavil ešte na minulej schôdzi národnej rady, Občiansko-demokratická platforma vtedy návrh zastavila a predkladateľov požiadala, aby ho presunuli. „Vytvorili sme tak priestor pre rokovanie o tomto návrhu, čím sa doň podarilo zapracovať aj zníženie DPH pre gastrosektor,“ vysvetlil Vladimír Zajačik.

Pred poslankyne a poslancov parlamentu sa dnes postavil aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Jeho správa sa niesla v znamení obhajoby neobhájiteľného. Generálny prokurátor opäť dokázal, že nie je schopný sebareflexie vlastných chybných rozhodnutí. Maroš Žilinka pred parlamentom nevystúpil ako generálny prokurátor, ale ako podriadený úradník, ktorý nespomenul žiadnu citlivú kauzu. Poslankyne a poslanci Občiansko-demokratickej platformy preto nezoberú správu Maroša Žilinku na vedomie.

„Nepočuli sme ani slovo o účelovom a zjavne politicky motivovanom využívaní paragrafu 363. Maroš Žilinka sa tak postavil do jedného šíku s Ficom a Pellegrinim,“ hodnotí poslanec Tomáš Šudík.

„Generálny prokurátor sa opäť vysmial verejnosti, poslancom, prezidentke, či všetkým slušným príslušníkom policajného zboru, ktorí vyšetrujú korupčné kauzy predchádzajúcej vlády,“ doplnila Anna Remiášová.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články