17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Obciam chýbajú v rámci predpisov postupy na vymáhanie daňových nedoplatkov

Obciam chýbajú v rámci interných predpisov postupy na vymáhanie daňových nedoplatkov. Zasielajú najmä výzvy na zaplatenie. Poukázal na to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR po kontrolách zameraných na vymáhanie daňových nedoplatkov z dane z nehnuteľností, poplatku za komunálny odpad a drobný stavebný odpad v rokoch 2019 až 2021.

„Napriek snahe obcí vymáhať ich zaplatenie sa objem daňových nedoplatkov medziročne zvyšuje,“ uviedol NKÚ. Ich pokles podľa neho súvisí s odpísaním nedoplatkov, ktoré sa stali nevymožiteľnými. Priblížili, že 14 preverených obcí vykázalo ku koncu roka 2021 vyše 4,6 milióna eur daňových nedoplatok a viac ako 800.000 eur na nedaňových pohľadávkach z prenájmu. „Takmer polovicu nedoplatkov predstavovali nedoplatky pri dani z nehnuteľnosti v sume do 20 eur,“ podotkol úrad. Pri nízkej sume sú podľa neho niektoré postupy vymáhania neuplatniteľné.

Podľa podpredsedníčky úradu Henriety Crkoňovej vplyv na rozpočet nie je zanedbateľný vzhľadom na počet malých pohľadávok a komplikovanosť procesu. „V súvislosti s ekonomickým vývojom sa môže riziko negatívneho vývoja ešte zvyšovať,“ doplnila.

NKÚ preto apeluje na potrebu reformy miestnej samosprávy a zvýšenie jej celkovej efektívnosti.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x