12 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

O nové BIOMETRICKÉ občianske preukazy je záujem

Od 1. decembra Ministerstvo vnútra SR začalo vydávať biometrické občianske preukazy s bezkontaktným čipom.

Za prvých desať dní rezort prijal takmer 44-tisíc žiadostí a záujem sa ku koncu decembra zrejme zvýši. Je to najmä tým, že sa počas sviatkov vracajú na Slovensku občania žijúci v zahraniční a voľno využívajú na vybavenie dokladov. Rezort očakáva, že vybavovať občianske preukazy si budú aj aktívni používatelia e-podpisu, ktorým 31. decembra končí platnosť certifikátu, ak mali doklad vydaný do 20. júna 2021. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová.

Ministerstvo bolo na nápor žiadostí pripravené, problém nastal v nerovnomerne zaťažených pracoviskách. Najväčší nápor majú veľké klientské centrá, kde sa môže stať, že žiadosti občanov už nemajú šancu v daný deň pracovníci centra prijať. Nápor má hlavne klientské centrum v Bratislave na Tomášikovej ulici, kde za uplynulé štyri dni obslúžili 1 140 žiadateľov, priemerný čas na vybavenie žiadosti sú dve hodiny. O hodinu kratšie sú čakacie doby v klientskych centrách v Prešove či Košiciach.

Ministerstvo vnútra odporúča občanom, aby sa vyhli veľkým klientským centrám v krajských mestách. „Pripomíname, že o vydanie nového OP možno požiadať na ktoromkoľvek pracovisku dokladov a nechať si ho doručiť na pracovisko najbližšie k bydlisku či pracovisku, ako aj kuriérom do vlastných rúk. Keďže stále pretrváva mimoriadna situácia, kuriérska služba je bezplatná. Namiesto v Bratislave tak možno požiadať o doklad na oddelení v Senci, kde prídete na rad asi za pol hodiny, v Malackách sa čaká ešte kratšie,“ uzavrelo ministerstvo.

Okresné úrady a dopravné inšpektoráty sídlia častokrát v budovách, ktoré sú v správe Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Ústredie oznámilo, že v piatok 23. decembra a v utorok 27. decembra svoje budovy zatvára z dôvodu energetických úspor.

(SITA)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články