21.5 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

O kompenzácie cien energií v prenajatých prevádzkach si musí požiadať prenajímateľ

Ministerstvo hospodárstva nemá možnosť priamo kompenzovať ceny energií pre ambulantných lekárov, ale aj iných subjektov, vykonávajúcich hospodársku činnosť v prenajatých priestoroch.

O dotácie na ceny energií však môžu požiadať prenajímatelia a nájomcom ich premietnuť do výšky zálohových faktúr, uviedlo v reakcii na pripomienku zástupcov súkromných lekárov Ministerstvo hospodárstva (MH) SR.

MUDr. Marián ŠÓTH: Ak všeobecným lekárom odídu zamestnanci do nemocníc za vyšším platom, ambulancie KONČIA

„Podmienkou, ktorú musia žiadatelia splniť, je – zjednodušene povedané – mať pridelené identifikačné číslo organizácie (IČO) a vlastný merač energií – čiže plynomer alebo elektromer,“ pripomenul rezort hospodárstva. Kompenzácie zo štátneho rozpočtu je tak možné poskytovať len na základe daňového dokladu, ktorým v takomto prípade disponuje majiteľ budovy. „To znamená, že práve on je oprávnený požiadať o kompenzácie a tieto následne zohľadniť v zálohových faktúrach pre svojich nájomcov. Rovnako z uvedeného vyplýva, že nie je možné poskytovať kompenzácie zo štátneho rozpočtu duplicitne – teda vlastníkovi i nájomcovi zároveň,“ upozornilo MH.

STARÉ HORY: Ak niekto predáva energiu za neúmerne vysokú cenu, tak ho považujem úžerníka, hovorí starosta Marián GAJDOŠ

Na to, že mnohí ambulantní poskytovatelia „prepadli“ cez predstavenú schému dotácií MH na kompenzáciu zvýšených cien elektriny a plynu poukázala prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) Monika Palušková. Varovala, že ak nedôjde k úprave, ambulancie pristúpia k iným kompenzačným mechanizmom na udržanie prevádzky. Podľa šéfa Asociácie súkromných lekárov Mariána Šótha sa pomoc netýka približne 75 percent poskytovateľov.

Drvivá väčšina ambulancií totiž podľa nich poskytuje zdravotnú starostlivosť v prenajatých priestoroch a platia spoločnú platbu za všetky služby. Podľa Paluškovej nie je isté, či prenajímateľ alebo majiteľ budovy o dotáciu požiada, a či ju následne premietne do ceny nájmu.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x