23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Členovia ZAP predĺžili zmluvy s VšZP a Dôverou o mesiac, budú ďalej rokovať

Ambulancie združené v Zväze ambulantných poskytovateľov (ZAP) predĺžili zmluvy so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) i súkromnou zdravotnou poisťovňou Dôvera o ďalší mesiac, pôvodne mali končiť vo februári.

Rokovania o podmienkach zmlúv na tento rok majú pokračovať v marci. TASR o tom informovala výkonná riaditeľka ZAP Naďa Trenčanská Bedušová. Ak k dohode nedôjde, členovia ZAP, ako aj Zdravity budú od apríla s poisťovňami v nezmluvnom vzťahu.

MUDr. Marián ŠÓTH: Ak všeobecným lekárom odídu zamestnanci do nemocníc za vyšším platom, ambulancie KONČIA

Na predĺženie zmlúv podľa zväzu vyzvali obe zdravotné poisťovne. „Napriek tomu, že takto vzniknutá situácia má negatívny finančný dopad na ambulancie našich členov a predlžuje obdobie neistoty financovania ich ambulancií, v záujme predchádzania nezmluvného vzťahu, ako i s ohľadom na pacientov nám nezostalo nič iné, len navrhované predĺženie súčasných cenových podmienok o jeden mesiac, teda do 31. marca, akceptovať,“ uviedla Trenčanská Bedušová.

Dodala, že ZAP návrh prijal s podmienkou, že bude zo strany zdravotných poisťovní dodržaný záväzok deklarovaného medziročného navýšenia minimálne na úrovni 20 percent. „Mrzí nás, že napriek enormnej snahe zo strany ZAP nebolo možné dospieť včas k uspokojivému výsledku a uzavrieť so zdravotnými poisťovňami rokovania podpisom nových cenových dodatkov s účinnosťou od 1. marca,“ doplnila riaditeľka.

Ambulancie združené v Zdravite sú v marci s poisťovňami v dohodovacom konaní. Šéf Zdravity Marián Šóth predpokladá, že situácia by sa mohla vyriešiť v polovici marca. Zdravotná starostlivosť má byť v ambulanciách do konca marca poskytovaná štandardne. VšZP a Dôvera mali zmluvy s ambulanciami platné do konca januára. Ich predĺženiu predchádzala dohoda o dofinancovaní sektora o 283 miliónov eur. Súkromná Union zdravotná poisťovňa má aktuálne platné zmluvy s ambulantnými združeniami do 31. marca, s niektorými ambulantnými lekármi aj dlhšie.

(tasr, foto: veselyok.com)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x