15.1 C
Nitra
utorok, 28 mája, 2024

NSK chce finančne podporiť všetky mestá a obce na území kraja sumou 5000 eur

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) chce finančne podporiť obce a mestá na svojom území. Návrh na vydanie všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o poskytovaní dotácií z rozpočtu NSK na podporu všeobecného rozvoja obcí a miest na území kraja budú schvaľovať poslanci na mimoriadnom zasadnutí Zastupiteľstva NSK v stredu 12. júla.

Podľa predsedu NSK Branislava Becíka predchádzajúce vlády za posledné tri roky umiestnili samosprávy na posledné priečky v ich záujmoch. Financie pre samosprávy nemá k dispozícii ani súčasný premiér, skonštatoval Becík. NSK preto podľa jeho vyjadrenia navrhuje pre každé mesto a obec v kraji finančnú pomoc.

Návrh počíta s poskytnutím dotácie vo výške 5000 eur každému z 354 miest a obcí v kraji. Financie by mali miestne samosprávy dostať ešte počas tohto leta, pričom návrh VZN umožňuje všestranné využitie tejto podpory. „Prostredníctvom dotačného príspevku sa môžu mestá a obce v kraji promptne postarať o havarijné stavy, dokážu si vďaka nim pokryť výdavky na nevyhnutné opravy či údržbu. V pozitívnejších prípadoch dáva dotácia obciam možnosť na rozvoj, zlepšenie a skvalitnenie verejného života obyvateľov v danom meste alebo obci,“ zdôvodnil návrh Becík.

Úrad NSK pripravuje aj komplexnú zmenu dotačnej politiky od 1. januára 2024. Tá bola aktuálne zaslaná na pripomienkovanie, mestá či obce by mali získať ďalšiu pomoc vo výške 5000 eur.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x