9.1 C
Nitra
nedeľa, 3 marca, 2024

NS sa bude zaoberať odvolaním v prípade šéfredaktora Zem a Vek

Najvyšší súd (NS) SR sa bude zaoberať v októbri odvolaním v prípade šéfredaktora časopisu Zem a Vek Tibora Eliota R. obžalovaného z trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia voči verdiktu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku z konca roku 2019.

NS sa bude zaoberať odvolaním v prípade šéfredaktora Zem a Vek
Tibor Eliot Rostas/fb


      NS SR určil termín verejného zasadnutia, na ktorom prerokuje odvolania obžalovaného a prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), na 26. októbra. Vyplýva to z aktuálneho rozpisu činnosti NS SR.
      Samosudca ŠTS v Pezinku odsúdil Tibora Eliota R. 16. decembra 2019. Dostal peňažný trest vo výške 4000 eur, prípadne náhradný trest odňatia slobody vo výmere troch mesiacov, keby nebol schopný zaplatiť.  
      Prokurátor ÚŠP Tomáš Honz navrhol obžalovanému predtým podmienku s tým, že nežiadal finančnú pokutu. Pri trestnom čine rozširovania extrémistických materiálov vidí najväčšie nebezpečenstvo v porušovaní verejného poriadku a rozoštvávania národa, respektíve menšín a iných komunít na Slovensku.
      Podľa obžaloby v máji 2017 zverejnil Tibor Eliot R. v časopise článok s názvom Klin Židov medzi Slovanmi, v ktorom uviedol citácie údajných myšlienok rôznych osobností slovenskej histórie, v ktorých vyjadrovali negatívne postoje k židovskej komunite.
      Podľa prokuratúry tým uvádzal do obehu a rozširoval extrémistické materiály a spáchal takýto čin verejne. Ďalej verejne hanobil skupinu osôb pre ich skutočnú alebo domnelú príslušnosť k niektorej rase, národu alebo pre ich náboženské vyznanie. Zároveň podľa prokuratúry verejne podnecoval k nenávisti voči skupine osôb pre ich skutočnú alebo domnelú príslušnosť k niektorej rase, národu a náboženské vyznanie.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články