21.1 C
Nitra
utorok, 25 júna, 2024

Nové Zámky: Etnografická výstava v múzeu predstavuje súhru dreva a šúpolia

V Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch sa začala posledná tohtoročná výstava. Etnografická výstava Začarované do dreva a šúpolia je súhrou týchto dvoch prírodných materiálov. Návštevníci si ju môžu pozrieť do konca januára tohto roka. Informovala o tom kurátorka výstavy Zsuzsanna Varga.

Základ výstavy tvoria postavy žien zo šúpolia, prostredníctvom ktorých vzniká autentický a komplexný obraz  niekdajšieho života v dedinskom prostredí. Scény a výjavy zo života dedinčanov predstavujú život na dedine v minulosti. Spája sa s ním spracovanie konope, práce na poliach, výchova detí, zvyky, obyčaje, svadba a mnoho ďalších udalostí. „Postavičky vytvorené so zmyslom pre detail nepriblížia len samotné pracovné úkony a náradia, ale odrážajú aj duševný stav, pocity, nálady zobrazených postáv,“ skonštatovala Varga.

Autentickú vidiecku atmosféru dedinského sveta, ktorá vo svojej klasickej podobe dožívala v prvej polovici 20. storočia, sa na výstave snažia dotvoriť aj originálne ľudové pracovné nástroje, ktoré takisto pochádzajú zo zbierok Múzea Jána Thaina.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné, sashe.sk NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články