20.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Levice: Školáci sa na hudobnej výchove oboznamujú s fujarou

Levickí školáci majú možnosť zoznámiť sa so vzácnym hudobným nástrojom zapísaným aj v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO – fujarou. Piatim levickým školám ich aj vďaka podpore z dotácie mesta daruje ich výrobca Zenon Kuras, informovala Adriana Macáková z levického mestského úradu.
      Prvé tri fujary si spolu s Fujarovým spevníkom od autora Dušana Holíka prevzali základné školy (ZŠ), ktoré sa venujú folklóru, ZŠ A. Kmeťa, ZŠ Hlboká a ZŠ Saratovského. „V budúcnosti plánujeme pripraviť na školách aj zážitkové hodiny hudobnej výchovy so zameraním práve na tento hudobný nástroj,“ skonštatovala Macáková.
      Domovom fujary je stredné Slovensko, hlavne oblasť Podpoľania. Vyrába sa najčastejšie z dreva bazy. V minulosti bola hudobným nástrojom pastierov oviec, používala sa aj ako signálny komunikačný nástroj. Každá fujara je originálnym jedinečným dielom. V roku 2008 bola fujara zapísaná na Zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články