21.5 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Nominanti Študentskej rady vysokých škôl čelili spochybňovaniu zo strany Márie Šofranko (OĽANO). Toto si nedovolil ani Fico!

Počas výberového konania na post riaditeľa vo Fonde na podporu vzdelávania (FnPV) boli nominanti Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) Martin Mlynár, Matej Šuránek a Filip Šuran sústavne vystavení spochybňovaniu ich postavenia zo strany poslankyne Národnej rady SR Márie Šofranko (OĽaNO).

V tlačovej správe to uviedla ŠRVŠ. Títo nominanti tiež boli podľa nich krivo obviňovaní a na zasadnutiach rady Fondu čelili osobným útokom. Rada vyjadrila pohoršenie nad týmto prístupom zo strany nominantov ministrov školstva a financií. Od poslankyne Šofranko požaduje verejné i písomné ospravedlnenie. Rovnako požaduje, aby bola predsedom vlády, ktorý je aj povereným ministrom financií, odvolaná z funkcie.

UKF v Nitre: Výtvarníci sa predviedli v plnej paráde! Takto vyzeral prieskum ich praktickej tvorby

Rada okrem toho uvažuje o tom, že by podnikla aj právne kroky smerom k príprave novelizácie zákona o FnPV, aby sa v budúcnosti predišlo situácii, keď bude medzi členstvom rady Fondu poslanec, ktorý nie je odborníkom na financie, no bol nominovaný šéfom rezortu financií. Cieľom ŠRVŠ však je, aby mal Fond čo najlepšie vedenie, a preto oslovili aj Nadáciu Zastavme korupciu, aby im pomohla nastaviť výberový proces tak, aby sa predišlo opakovaniu takejto situácie. „Aktuálne je pred nami nové výberové konanie, sme v pripomienkovom konaní nového vnútorného predpisu, ktorým sa výberové konanie riadi. Sme radi, že nám s nastavením výberového procesu bude pomáhať Nadácia Zastavme korupciu,” povedal predseda rady Fondu a zástupca študentov v rade Fondu Martin Mlynár.

„Z každej strany počúvame vyjadrenia štátnych funkcionárov a funkcionárok, aké je študentstvo pre politikov a političky dôležité, ako robia zmeny v krajine v prospech mladých ľudí a budúcich generácií. Toto všetko sú pekné slová, keď však príde čas, aby túto filozofiu ukázali aj v praxi, nemajú problém hodiť študentstvo pod kolesá a dokazovať si svoju moc a nadradenosť,” vyjadrila sa predsedníčka ŠRVŠ Zuzana Hozlárová. Ak je pre vládu naozaj prioritou boj proti odlivu mozgov, ŠRVŠ požaduje, aby ukázali, že im na študentstve naozaj záleží. Jej nominanti dodali, že nemienia mlčať len preto, lebo na nich vytiahli právnikov a nezmyselné argumenty.

„Hovoria nám, že sa ako študenti a študentky nemáme báť povedať náš názor a ako si máme stáť za svojím a ozvať sa, ak sa nám deje neprávosť. Tak teraz to robíme. Nie je zvláštne, že poslankyňa, ktorá sa prezentuje ako bojovníčka za transparentnosť, spochybňuje transparentný výber klamstvami a osobnými útokmi? Takáto diskreditácia a zastrašovanie vo FnPV, to si na našich predchodcov nedovolili ani Fico a neslobodné režimy.” uzavrela Hozlárová.

ŠOFRANKO: Nie je pravda, že som vo Fonde na podporu vzdelávania dostala teplé miestečko, tvrdí poslankyňa NR SR

Nie je pravda, že som dostala teplé miestečko. Poslankyňa Národnej rady SR (NR SR) Mária Šofranko (OĽaNO) to uviedla v reakcii na tlačový brífing Študentskej rady vysokých škôl a Nadácie Zastavme korupciu s tým, že minulý rok začiatkom októbra bola nominovaná rezortom financií do funkcie členky Fondu na podporu vzdelávania (FnPV). Ponuku, napriek tomu, že ju prekvapila, prijala. Jej funkčné obdobie by sa malo skončiť 14. júna tohto roka, čiže funkciu by mala vykonávať osem mesiacov. Šofranko doplnila, že nie je pravdou ani to, že dostala dobre platené miesto. Riaditeľa Fondu požiadala, aby jej nebola vyplácaná finančná odmena, ani cestovné náhrady. Ide o sumu 70 eur v čistom, no vzhľadom na to, že legislatíva neráta s tým, že by sa ich niekto vzdal, prostriedky musí dostávať. Dodala však, že riaditeľa informovala o tom, že poputujú na charitu. Svoje pôsobenie nevníma ako konflikt záujmov, keďže výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, ktorého je členkou, nie je nadradený Fondu. Považuje to za pomoc študentom i pedagógom. To, že je i členkou výboru, vníma ako výhodu.

Za skutočný dôvod útokov na svoju osobu považuje to, že momentálne je realizované výberové konanie na post riaditeľa FnPV a Fond je podľa nej významnou inštitúciou, ktorá je vo veľmi dobrej kondícii, a ktorá hospodári s nemalými prostriedkami. Pri výberovom konaní považovala za dôležité, aby kandidát nielen spĺňal všetky požiadavky, ale mal aj morálny kredit. Šofranko tvrdí, že počas neho sa dostala k medializovaným a verejne dostupným informáciám, ktoré viedli k tomu, že u istého kandidáta nie je presvedčená, že má morálny kredit na takúto funkciu. Doplnila, že si plne stojí za bodovým hodnotením všetkých kandidátov a rozhodla sa podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia tak, aby v budúcnosti neľutovala súhlas s nomináciou. Daný kandidát u nej skončil na štvrtom mieste.

Podľa člena rady FnPV Miroslava Habána išlo o kandidáta Romana Maroša, bývalého primátora mesta Stupava, o ktorom sa v decembri počas výberového konania dozvedel skutočnosti, ktoré ho viedli k tomu, že tento kandidát nezískal jeho dôveru. Maroš podľa kontrolórky mesta Stupava Margity Hricovej spôsobil škody, súd ho uznal vinným i on sám svoju vinu priznal a zaplatil tiež peňažný trest. Habán uviedol, že traja členovia rady z radov študentov dali tohto kandidáta na prvé miesto, ďalší traja členovia však nie, čo viedlo k patovej situácii. Keďže rada Fondu by mala mať sedem členov, v súvislosti so vzniknutou situáciou oslovil ministra školstva a požiadal ho o vymenovanie siedmeho člena. Rada fungovala istý čas so šiestimi členmi, avšak výberové konanie ukázalo, že je potrebný i siedmy. V pôsobení Šofranko Habán nevníma rozpor, rovnako ako nevníma ani konflikt záujmov. Nemyslí si, že na niekoho útočila, len požadovala vysvetlenia, či už od kandidáta Maroša, prípadne od študentov. Za predmet konfliktu považuje Habán práve Maroša.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x