19.1 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Nitrianske kultúrne centrum bod.K7 – program podujatí MAREC 2024

Do pozornosti dávame okrem pravidelných formátov Tančiareň SVET, tvorivej soboty nielen pre deti (tentokrát s hrnčiarskym workshopom akademickej sochárky Eleny Károvej) a premietaní Nitrianskeho kinoklubu, predovšetkým pripravované prednášky a diskusie.

Srdečne pozývame verejnosť na prednášku výtvarníčky Evy Bodo už 12. marca. V závere mesiaca, 26. marca bude prednášať kulturológ Juraj Novák, v rámci prednášok z cyklu o slovenskom architektovi a urbanistovi Michalovi Maximiliánovi Sheerovi, o jeho pôsobení v Žiline.

Čerešničkou bude diskusia Mira Zwiefelhofera, zo série diskusií Nový pohľad, na tému: Ako sa naučiť kontrolovať politikov a nezblázniť sa z toho. Hosťami diskusie budú Peter Bárdy (slovenský novinár, komentátor a šéfredaktor spravodajského webu Aktuality.sk) a aktivistka Karolína Farská (jedna z hlavných organizátoriek protestov Za slušné Slovensko).

Nitrianske kultúrne centrum bod.K7 - program podujatí MAREC 2024
Tančiareň Svet Sila ženy

4. 3.,pondelok, 18.00 – 19.00

Marcová tančiareň: Sila ženy tančiareň bodka com

Tanec je jazyk, ktorému rozumie celý svet. Autorský tanečný tréningový program pre ženy je založený na postupoch na omladenie a terapiu tela, javiskových orientálnych tancoch, improvizácii a intuitívnom tanci. Na vašej kondícii a tanečných schopnostiach nezáleží. Máte obavu, že nebudete vedieť, ako na to? Amida vás roztancuje už na prvej hodine. Amida Shylingovská pochádza z Ukrajiny a je profesionálna tanečnica, trénerka orientálneho tanca a wellness. Jej motto znie: Tancujte životom slobodne.

Vstupné 5 €

7. 3.,štvrtok, 19.30 – 20.54

Kinoklub Nitra: Mamacruz (ES, 2023, 84ʹ) kino bodka es

Láskavý, vtipný a očarujúci príbeh o tom, že človek môže dozrieť v každom veku. Oddaná katolíčka Cruz žila celý život podľa pravidiel, ktoré jej vnútila rigidná spoločnosť. Dennodenne chodí do kostola, obopína si telo korzetom, stará sa o manžela, dbá o vnučku a obáva sa o dcéru, ktorá sa snaží presadiť vo Viedni ako tanečnica. Stačí však jedno náhodné kliknutie na internete a jej život sa úplne mení. Stránky s pornom, ktoré na začiatku zahanbene skrýva pod vankúšom, sú začiatkom cesty k slobode – tela, emócií, myslenia…

Vstupné 5 €, zľavnené 4 €

12. 3. a 19. 3., utorky, 10.00 – 12.30

Marcový brunch: Platforma spolupráce – Druhé a Tretie stretnutie brunch bodka nr

Dve marcové stretnutia aktívnych jednotlivcov a organizácií z Nitry a okolia prispievajúcich k príprave a realizácii Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra a ďalších projektov Asociácie Divadelná Nitra. Participatívne podujatia prinesú účastníkom nový pohľad na spoluprácu, sprostredkujú im nové impulzy a kontakty. Príjemné stretnutia pri rannej káve sú súčasťou participatívneho procesu, ktorý vedú zástupcovia asociácie.

Na pozvánky

12. 3., utorok, 18.30 – 19.30

Prednáška výtvarníčky Evy Bodo prednáška bodka sk

Prednáška a následná diskusia o možnostiach prepojenia zanedbaných plôch mesta a jeho okolia s abstraktným vizuálnym umením. Eva Bodo bude hovoriť aj o tom, ako môže (a či vôbec) umelecká aktivita priniesť zmeny na záchranu a regeneráciu bielych miest a prečo je dôležité si takéto „nemiesta“ všímať a uvedomovať si ich existenciu. Súčasťou prednášky bude prezentácia umeleckého procesu tvorby od vyhľadávania lokalít cez fotografiu, skicu, frotáž (odliatok, ktorý si reálne spoločne odskúšame vo verejnom priestore) až po digitalizáciu jednotlivých umeleckých postupov.

Vstupné 4 €, zľavnené 3 €

13. 3.,streda 18.30 – 20.00

Diskusia Nový pohľad: Ako sa naučiť kontrolovať politikov a nezblázniť sa z toho? diskusia bodka sk

Súčasťou budovania demokracie po roku 1989 je aj to, že sa „učíme“, ako má vyzerať zdravý vzťah medzi občianskou spoločnosťou a jej volenými zástupcami. Kde na škále medzi totálnou apatiou a facebookovým pseudoaktivizmom sa práve nachádzame? V čom je špecifický vzťah občanov Slovenska k politikom? Má občan moc ovplyvniť to, čo sa deje v štáte či na jeho ulici? Diskusia s hosťami Mira Zwiefelhofera Petrom Bárdym a Karolínou Farskou.

Vstupné 4 €, zľavnené 3 €

16. 3.,sobota, 15.00 – 16.30

Tvorivá sobota nielen pre deti: Hrnčiarsky workshop workshop bodka sk

Dobrodružstvo točenia na hrnčiarskom kruhu si môžete skúsiť pod vedením akademickej sochárky Eleny Károvej. Veľká dávka tvorivosti a zábavy je zaručená. Vhodné pre deti od 3 rokov.

Vstupné 3 €

18. 3., pondelok, 18.00 – 19.00

Marcová tančiareň: Sila ženy tančiareň bodka com

Tanec je jazyk, ktorému rozumie celý svet. Autorský tanečný tréningový program pre ženy je založený na postupoch na omladenie a terapiu tela, javiskových orientálnych tancoch, improvizácii a intuitívnom tanci. Na vašej kondícii a tanečných schopnostiach nezáleží. Máte obavu, že nebudete vedieť, ako na to? Amida vás roztancuje už na prvej hodine. Amida Shylingovská pochádza z Ukrajiny a je profesionálna tanečnica, trénerka orientálneho tanca a wellness. Jej motto znie: Tancujte životom slobodne.

Vstupné 5 €

19. 3., utorok, 18.00 – 19.30

Tančiareň SVET: Bachatatančiareň bodka svet

Tentoraz ovládne bod.K7 a pešiu zónu pred ním exotika z Dominikánskej republiky. V marcovej tančiarni spoznáte bachatu, „tanec duše“, tanec so zmyselnými pohybmi plný energie. Pod vedením Lazára de Jesusa objavíte opäť radosť z tanca a poznávania nových kultúr. V spolupráci s tanečnou školou Nexum. Tančiareň je vhodná pre začiatočníkov i pokročilých.

Vstupné 5 €

20. 3., streda 19.30 – 20.55

Kinoklub Nitra: Prišla v noci (CZ, 2023, 85ʹ)kino bodka cz

Komorná čierna komédia o horore, ktorý sa môže stať každému z nás. Pár tridsiatnikov vedie pokojný život v nedávno zrekonštruovanom byte v Prahe. Keď pustia cez jeho prah matku jedného z nich, netušia, že sa práve ocitli v očistci. Až doteraz si mysleli, že sú spokojní. Alebo sa tak aspoň tvárili pred priateľmi. Po neočakávanom príchode matky a svokry v jednej osobe sa ich pokojný život premení na chaotické trosky. Pestovaná šesťdesiatnička Valerie (Simona Peková) je energická diva, ktorá si krok za krokom podmaňuje nielen priestor bytu, ale aj mysle jeho obyvateľov. Návšteva na jednu noc sa postupne mení na domácu inváziu. Istoty sa otriasajú, hranice súkromia rúcajú. Majú matky a svokry vždy pravdu? Myslia to s nami dobre? A nie sú niekedy práve preto tými najväčšími monštrami? Aj keď sami seba vidia ako nepochopenú obeť? Film roku 2023 v Cenách českej filmovej kritiky a 8 nominácií na Českého leva.

Vstupné 5 €, zľavnené 4 €

21. 3.,štvrtok 19.30 – 21.22

Kinoklub Nitra: Sucho (CZ, DE, SK, 2024, 112ʹ) kino bodka sk

Dva susedské klany a dva rôzne prístupy k životu. Nový film Bohdana Slámu o tom, čo sa stane, keď do napätých vzťahov dvoch dominantných otcov – Viktora a Josefa – zasiahne láska ich vlastných detí. Zatiaľ čo Josef núti svoju rodinu k svojráznemu spôsobu života na ostrovčeku vegetácie medzi Viktorovými monokultúrnymi lánmi, Viktorov syn Míra je zamilovaný do Josefovej dcéry Žofky. Aby získal jej sympatie, musí s otcom bojovať. Synova revolta postaví Viktora do novej situácie. Josef, sklamaný dôsledkami vlastných životných postojov, má takisto možnosť všeličo prehodnotiť. Nádej na uzdravenie medziľudských vzťahov i vyprahnutej krajiny prinesie do života niekoľkých hrdinov až hraničná situácia…

Vstupné 5 €, zľavnené 4 €

24. 3., nedeľa, 16.00 – 17.40

Kinoklub Nitra: Vynálezca (FR, USA, IE, LU, 2023, 100ʹ,) kino bodka svet

Animovaný mix komédie, dobrodružstva a lásky. Ponorte sa do sveta nekonečne zvedavého vynálezcu a umelca Leonarda da Vinci. Ten prichádza na kráľovský dvor experimentovať, stavať lietajúce stroje, obrnené vozidlá a ďalšie fantastické vynálezy. Nášho superhrdinu čaká nielen napínavé dobrodružstvo, ale aj osudové stretnutie s odvážnou princeznou Marguerite, s ktorou hľadá odpoveď na tú najdôležitejšiu životnú otázku… Film uvádzame so slovenským dabingom.

Vstupné 5 €, zľavnené 4 €

Nitrianske kultúrne centrum bod.K7 - program podujatí MAREC 2024

26. 3., utorok, 18.30 – 19.30

Aj toto je umenie: Michal Maximilián Scheer – roky žilinské aj toto je umenie bodka sk

Druhá prednáška kulturológa Juraja Nováka z cyklu o slovenskom architektovi a urbanistovi Michalovi Maximiliánovi Scheerovi, ktorý spojil polovicu svojho života s Nitrou a zmenil ju na moderné krajské mesto 20. storočia. Po ukončení štúdia na brnianskej Nemeckej vysokej škole technickej v roku 1925 vyhráva súťaž na projekt Družstevného obchodného a obytného domu Československých dráh v Žiline a vracia sa z Brna domov, kde sa začína jeho profesionálna dráha architekta. V spolupráci s Nitrianskym kultúrnym dedičstvom, o. z.

Vstupné 4 €, zľavnené 3 €

———————-

Galéria Za sklom

1. 2. – 27. 3. výstava.bodka.sk

Eva Bodo: Nemiesta mesta

Výstava Nemiesta mesta bude mapujúcim prierezom intermediálneho procesu tvorby Evy Bodo, ktorá sa venuje verejným (ne)miestam nášho hlavného mesta. Sú to často opustené, nevyužívané priestory, ponechané napospas prírode a času. Autorka prostredníctvom rôznych médií od kresby cez frotáže a fotografie až po maľbu zachytáva tzv. biele miesta, takže výjavmi sa stávajú nájdené zobrazenia periférií, zanedbaných a nedotknutých intervencií, ktoré boli ponechané napospas. Tieto až apokalyptické výjavy zbavuje ich (možno) pochmúrnej, melancholickej nálady abstrahovanou kompozíciou a výraznou farebnou škálou, minimalizuje ich výraz v maliarskom poňatí. Výstava v kurátorskej koncepcii Kataríny Jankechovej otvára sériu výstav v novej umeleckej koncepcii Galérie Za sklom.

Eva Bodo je absolventkou maľby vo IV. ateliéri Ivana Csudaia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Jej tvorba je značne intermediálna a procesuálna – okrem maľby využíva médium fotografie, kresby či súčasné digitálne médiá, ako sú NFT a GIF. Aktualizuje tému reflexiou skutočnosti prostredníctvom zachytávania, odtáčania, fotografovania, skicovania a abstraktného maliarskeho prístupu. V roku 2023 absolvovala niekoľko samostatných a skupinových výstav, napríklad v Galérii Čin Čin, v Stredoeurópskom dome fotografie v Bratislave, vo Florence Contemporary Online Group Show, v NFT Gallery Exhibition v rámci Prague Blockchain Week. Bola finalistkou a vystavovala v rámci YICCA Art Prize 2023 v Benátkach.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x