12 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Nitra: Poslanci apelujú na primátora, aby odvolal prednostu a poradcu

V rámci nitrianskej mestskej politiky sa v posledných mesiacoch rozprúdila intenzívna debata týkajúca sa vedenia mestskej administratívy. Niektorí mestskí poslanci dlhodobo apelujú na primátora Mareka Hattasa, aby uskutočnil personálne zmeny na kľúčových postoch, konkrétne vyzývajú na odstúpenie Martina Horáka z pozície prednostu mestského úradu a zrušenie pozície poradcu pre komunikáciu, ktorú momentálne zastáva Henrich Varga, informoval portál pluska.sk.

Nitra: Poslanci apelujú na primátora, aby odvolal prednostu a poradcu
Na mestskom zastupiteľstve v Nitre to, zdá sa, opäť poriadne vrie. Foto: Jozef Uhlárik

Na zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré sa konalo 29. februára, došlo k schváleniu uznesenia, v ktorom 15 z 27 prítomných poslancov požaduje realizáciu týchto zmien. Uznesenie poukazuje na dlhodobé problémy v riadení úradu a na nekoordinovanú činnosť jednotlivých útvarov, čo vedie k chaotickému stavu. Taktiež sa kritizuje nesplnenie uznesení mestského zastupiteľstva zo strany prednostu a označuje funkciu poradcu pre komunikáciu za nadbytočnú a neefektívnu.

Nitra: Poslanci apelujú na primátora, aby odvolal prednostu a poradcu
Primátor Marek Hattas s poradcom Henrichom Vargom, zdroj: fb

Primátor Hattas však na februárovom zasadnutí reagoval, že mestské zastupiteľstvo podľa platnej legislatívy nemá právomoc na odvolávanie prednostu mestského úradu ani na zrušenie funkcie poradcu. Vyjadril svoje presvedčenie, že za týmito požiadavkami stojí politické motivované jednanie a celá debata je podľa neho neopodstatnená, informoval portál teraz.sk.

Primátor zdôraznil, že má plnú dôveru vo svojich kolegov, Martin Horák a Henrich Varga, ktorí sa podieľali na významných projektoch mesta. Spomenul úspory pri zabezpečovaní novej MHD a úspešnú kampaň počas sčítavania obyvateľov, ktorá meste priniesla vyššie príjmy zo štátneho rozpočtu.

Mesto tiež čelilo upozorneniu od prokurátora, ktorý v januári poukázal na neoprávnené ukladanie úloh prednostovi a iným zamestnancom mestského úradu zo strany poslancov, čo je v rozpore so zákonom, ktorý takúto kompetenciu prideľuje výhradne primátorovi. Hattas vo svojej reakcii poukázal na potrebu rešpektovania základných pravidiel a zákonnosti v riadení mesta.

(nn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x