18.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Nitra: Študenti zo 17 krajín si zmerajú sily v poľnohospodárskych zručnostiach

Celkovo 18 tímov zo 17 krajín Európy si zmeria sily na 6. ročníku medzinárodnej súťaže Agro Challenge Slovakia 2023, ktorá sa začína v Nitre. Organizátorom tohtoročnej súťaže v poľnohospodárskych zručnostiach študentov je Stredná odborná škola veterinárna v Nitre v spolupráci s odborníkmi zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, informovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Súťaž potrvá do 18. augusta.

Vyhlasovateľom každoročnej medzinárodnej súťaže je organizácia Europea International. Táto organizácia združuje na európskej úrovni školy v zelenom sektore v oblasti odborného vzdelávania a prípravy. „Súťaž významným spôsobom prispieva k rozvoju poľnohospodárstva, k propagácii regiónu a k posilneniu medzinárodnej spolupráce,“ skonštatovali organizátori.

Nitra: Študenti zo 17 krajín si zmerajú sily v poľnohospodárskych zručnostiach

Tímy, medzi ktorými sú aj dva slovenské, budú súťažiť v 18 disciplínach. Patrí k nim stohovanie veľkých balíkov traktorom, výmena nožov na diskovej kosačke či výmena kolies na malotraktore, pílenie a rúbanie dreva, montáž oplôtka, jazda s traktorom a vlečkou po dráhe. Študenti predvedú svoje zručnosti aj v ukladaní malých balíkov na vymedzenú plochu, kotúľaní balíkov sena po dráhe, zbíjaní a drôtikovaní rámikov pre včely.

V rámci súťaže budú odhadovať živú hmotnosť zvierat, ručne dojiť kravy, šúpať jablká na čas a hodnotiť kvalitu mlieka a mliečnych výrobkov. Súčasťou súťažných disciplín je aj určovanie vajec hydiny a bežcov, určovanie semien celých rastlín obilnín, strukovín, ďatelinovín, olejnín v latinskom jazyku, určovanie chorôb, škodcov a burín kultúrnych plodín podľa obrazovej prílohy a výpočet a príprava kŕmnej dávky pre zvieratá.

Všetky súťažné disciplíny sa uskutočnia v areáli Strednej odbornej školy veterinárnej v Nitre a v areáli výstaviska Agrokomplex. Každý z účastníkov súťaže získa certifikát o účasti a najlepšie tímy a súťažiaci budú ocenení.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x